2.8.2016 16.03, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony
Ekologové připravují obcím šetrné odpadové plány, návrh zákona o odpadech je však ruší
Větší obce [1] musí připravit do konce roku [2] plány, jak nakládat s odpady dalších pět až deset let. Situaci rozebírá v článku na své webové stránce ekologický server enviweb.cz.
Přestože EU chystá zcela nové odpadové směrnice, které zvyšují požadované cíle recyklace komunálních odpadů, ministerstvo životního prostředí v návrhu nového zákona o odpadech s vyššími cíli nepočítá a navrhuje zrušit dosud povinné obecní odpadové plány. Hrozí tedy, že s vyššími evropskými cíli pro recyklaci nebude nikdo počítat a bude pro ně chybět infrastruktura a potřebné investice.
Návrhy ekologicky šetrných odpadových plánů pro obce připravují i experti Hnutí DUHA [3]. Vedou ke snížení produkce odpadů a tedy i k nižším nákladům obcí na odpadové hospodářství. Zahrnují moderní trendy v hospodaření s odpady i návrhy financování. Počítají s novými evropskými cíli a slouží tak jako perspektivní podklad pro obecní plánování. Například obec Ostopovice u Brna díky plánu z dílny Hnutí DUHA zásadně změnila přístup k lepšímu své odpadové hospodářství.
Ostopovice za devět let zvýšily 2,5 krát třídění skla, čtyřikrát třídění plastů a sedmkrát třídění papíru [4]. Tato čísla výrazně převyšují krajský průměr. Obec navíc dokázala i při zvýšení počtu obyvatel o víc než 250 prakticky zachovat množství zbytkových směsných odpadů. V absolutních hodnotách tak došlo ke snížení produkce směsných komunálních odpadů z 214 kg na osobu za rok v roce 2005 na 188 kg v roce 2015.
Avšak kraje si loni schválily krajské plány nakládání s odpady, aniž by – s výjimkou Karlovarského a Ústeckého – počítaly s dosažením vyšší recyklace, kterou navrhuje Evropská komise a Evropský parlament. Ani obce tak nemusí v nyní připravovaných obecních odpadových plánech počítat s výraznějším zvýšením recyklace. Podcenění recyklace při plánování přitom může ohrozit dotace z evropských fondů. Ty jsou určeny právě k dosažení vysoké recyklace komunálních odpadů.
Ke snížení nákladů obcí na odpadové hospodářství prosadilo Hnutí DUHA do návrhu zákona o odpadech recyklační slevu. Ta umožní obcím s vysokou mírou recyklace ušetřit za skládkování a motivuje je tak k zavádění lepších recyklačních služeb pro domácnosti. Úprava recyklační slevy navržená ministerstvem životního prostředí však nemotivuje většinu obcí k vyšší recyklaci a nutným změnám. Návrh zákona je v tomto ohledu nutné upravit.
Poznámky:
[1] Podle zákona o odpadech musí Plán odpadového hospodářství připravit obce, které produkují více než 1000 kg ostatního odpadu, nebo více než 10 kg nebezpečného odpadu ročně. Odpovídá to zhruba obcím s více než 3000 obyvateli.
[2] Obce musí Plán připravit do jednoho roku od vyhlášení závazné části plánu odpadového hospodářství kraje. Přesný termín se tedy liší kraj od kraje.
[3] http://hnutiduha.cz/plan-nakladani-s-odpady-od-expertu-z-hnuti-duha
[4] V roce 2006 Ostopovice třídily na osobu: 4,35 kg skla, 4 kg plastů a 2,5 kg papíru. V roce 2015 již třídily na osobu: 10 kg skla, 17,5 kg plastů a 19,7 kg papíru.
Zdroj: www.enviweb.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
2.8.2016 16.03, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony
Aktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě