27.12.2011 12.36, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka
Ve Středozemí mohou vymřít desítky druhů ryb
Podle organizace Pew Environment Group je ve Středozemním moři přeloveno 63 procent druhů ryb. Informuje o tom portál E 15 on-line.
Celosvětově je podle článku přeloveno 28 procent druhů rybích populací. Obzvlášť kritická je situace ve Středozemním moři, kde se obětí nadměrného rybolovu stalo dokonce 82 procent druhů. Podle letošní studie Mezinárodní unie pro ochranu přírody mohou ze Středozemního moře do několika málo let zmizet až čtyři desítky rybích druhů. Vymření hrozí například mnohým žralokům a rejnokům. Nepoškozuje je pouze nadměrný rybolov, ale také znečištění vod a ztráta přirozeného prostředí. Zpráva upozorňuje především na problém komerčního odchytu tuňáka modroploutvého. „Stav jeho populace ve Středomoří a východním Atlantiku je obzvlášť znepokojivý,“ uvádí. Podle materiálu mohou za prudký pokles schopnosti tohoto druhu čtyři desítky let nadměrného rybolovu. Část ekologů proto žádá, aby byl lov tuňáka modroploutvého pozastaven.
Zhruba osmdesát procent výlovků této ryby ze Středozemního moře a Atlantiku přitom končí na talířích japonských milovníků suši. Na celosvětovém rybím trhu v Tokiu letos také při prodeji tuňáka modroploutvého padl cenový rekord. Stavy této ryby bedlivě sledují vědci a ochranáři i jinde ve světě. Národní úřad pro oceány a ovzduší, který dohlíží na americký rybolov, letos rozhodl, že ho nezařadí na listinu ohrožených druhů. Po jeho ochraně tímto způsobem volala část odborníků, podle nichž k už tak tíživé situaci obří ryby přispěla ropná havárie v Mexickém zálivu.
„Ohledně statusu tuňáka modroploutvého zůstáváme znepokojeni jak z hlediska dodržování rybářských kvót, tak kvůli případným dopadům úniku ropy z plošiny Deeoproti pwater Horizon,“ dodal však úřad. Jeho pracovníci situaci znovu zhodnotí na počátku roku 2013, kdy bude k dispozici více informací o vlivu nehody na mořský život.
Kvůli odchytu ceněných ryb ale hynou i „nevinné“ oběti. Zmíněná studie Mezinárodní unie pro ochranu přírody ostře kritizuje používání vlečných sítí, které vede i k masovému zabíjení mořských živočichů bez jakéhokoli komerčního užitku. Její autoři také upozorňují na to, že problémem je nedostatek informací o životě ve Středozemním moři a nabádají k dalšímu výzkumu.
Už letošní kvóty pro odchyt ryb v Severním moři převyšovaly vědecká doporučení o jedenáct procent, v případě Irského moře a vod západně od Skotska šlo dokonce o 42 procent, uvádí organizace Pew Environment Group. Část ochranářů tvrdí, že nadměrný rybolov připravuje o zisky samotné rybáře. Irská organizace Irish Wildlife Trust zaslala před unijním jednáním o kvótách rybolovu ministrovi zemědělství Simonu Coveneymu výzvu, ve které cituje Světovou banku, podle jejíchž odhadů globální ekonomika přichází kvůli přílišnému lovu ryb každoročně o padesát miliard dolarů.
Zdroj: E15 on-line
27.12.2011 12.36, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženkaAktuality
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Do vodohospodářské infrastruktury Ostrava investovala přes 800 mil.
Akt. 22.11.2024 15.20Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě