9.8.2016 8.03, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Zahájení stavby protipovodňové hráze v Troubkách komplikuje výkup pozemků
Povodněmi zkoušené Troubky na Přerovsku mají termín, kdy se dočkají hráze a ochrany proti velké vodě. Jak ale upozorňuje olomoucká mutace deníku Mladá fronta DNES, v roce 2019 se začne stavět jen za předpokladu, že vesnice bude mít vykoupené všechny potřebné pozemky a zatím nemá jediný.
Aby mohla stavba hrází začít, musejí se Troubky nejen vypořádat s vlastníky pozemků, ale také změnit územní plán. „Část trasy ohrázování není v souladu s územním plánem. Chystáme teď úplně nový plán, dělají se už rozbory a průzkumy, přičemž hlavní část schvalování proběhne příští rok. Výkupy pozemků už ale můžeme začít postupně řešit,“ popsal starosta Brázda. „S výstavbou není možné začít dřív, než dojde k majetkoprávnímu vypořádání, ke změně územního plánu a k vydání územního rozhodnutí,“ doplnil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Již dříve zástupci podniku odhadli, že pokud se podaří vykoupit pozemky bez problémů, bude možné začít s výstavbou ochrany Troubek v roce 2019. „Tento termín začátku výstavby je v případě rychlého majetkoprávního vypořádání stále reálný,“ podotkl Chmelař.
Právě výkupy pozemků byly ovšem kamenem úrazu u prvních snah o stavbu protipovodňové hráze, o niž Troubky usilovaly už rok po první ničivé povodni. Plány ztroskotaly na tom, že ze 190 vlastníků devět majitelů odmítlo své pozemky prodat. Tomu se obec nyní snaží vyhnout. „Udělali jsme takové úpravy, abychom například nejproblematičtější lokalitu kolem Malé Bečvy ošetřili dočasnými zábory. S některými vlastníky jsme už jednali a předběžně jsme se s nimi dohodli,“ tvrdí starosta Brázda. Obec se připravuje také na to, že některým majitelům nabídne jinou půdu. „Máme asi 30 hektarů pozemků, které budeme schopni směnit,“ upřesnil starosta.
Povodí Moravy počítá s prstencovým ohrázováním celé obce. Kolem Troubek chce postavit dva až tři metry vysoké hráze se čtyřiceti odlehčovacími studnami a přečerpávacími bazény, s jejichž pomocí se obec během povodní vypořádá s prosakující spodní vodou. Stavba přijde zhruba na 400 milionů.
Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Olomoucký kraj, ilustrační foto archiv Naše voda
9.8.2016 8.03, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzyAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě