9.8.2016 11.29, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla
Nosnými tématy 42. ročníku festivalu EKOFILM bude voda a sucho
Téma sucho a s ním spojenou otázku dostupnosti vody do budoucna zvolilo Ministerstvo životního prostředí (MŽP) stěžejním tématem letošního 42. ročníku mezinárodního filmového festivalu Ekofilm. Informoval o tom dnes mluvčí festivalu Honza Šmikmátor.
Festival filmů s ekologickou tematikou EKOFILM, jehož pořadatelem je právě MŽP, se koná v termínu 13.–15. 10. 2016 v Brně. A přinese nejenom mnoho zajímavých filmů, ale také bude plný informací, jak se suchem i povodněmi bojovat. A to nejenom u nás. „Klimatická změna s sebou přináší dva extrémní hydrologické jevy – povodně a sucho. Zásadním problémem je, že problematiku sucha na rozdíl od povodní v ČR nikdo v minulosti neřešil. Jsme tak neskutečně tlačeni časem. Navíc patří Česká republika mezi evropské státy, které mají velmi omezené množství disponibilních zdrojů vody na jednoho obyvatele. Na sucho se tak musíme připravit ve všech směrech a bohužel to může také hodně stát,“ uvádí ministr životního prostředí Richard Brabec.
„Voda a sucho jsou jedním z nejzávažnějších současných environmentálních témat. Stále častěji se objevují výkyvy – buď máme vody příliš mnoho, nebo jsou naopak periody velikého sucha. Ne že by se tyto věci nestávaly i v minulosti, ale teď je extrémních period stále víc, což je nepochybně způsobeno klimatickou změnou a nedá se to tudíž hodit za hlavu s tím, že to zase přejde a bude třicet let dobře. Spíš se dá očekávat, že se ten problém bude nadále zhoršovat,“ přidává se prezident festivalu a zároveň bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko.
EKOFILM je především filmovým festivalem. Aktuálně je do filmové soutěže přihlášeno 640 filmů. Tvůrci se na EKOFILM mohou hlásit prostřednictvím formuláře na webu festivalu www.ekofilm.cz, až do 15. srpna. „Zatím je přihlášeno již tříkrát více filmů než v loňském roce. Přihlásili se nám tvůrci ze všech pěti kontinentů. Letošní EKOFILM tak návštěvníkům festivalu ukáže, jaké problémy mají s vodou nebo suchem například v Afghánistánu, Austrálii, Indii, Nepálu, Kataru nebo Ekvádoru. Svědčí to o vzrůstající popularitě a dobrém jménu EKOFILMu nejen u nás, ale po celém světě,“ informoval Šmikmátor.
Vedle soutěžních filmů nabídne festival bohatý program pro školy a laickou veřejnost. Mezi potvrzenými nesoutěžními filmy jsou například film Nebe a led oskarového režiséra Luca Jacqueta (Putování tučňáků), snímek Steva Lichtaga Aldabra: Byl jednou jeden ostrov nebo postapokalyptická sci-fi Šílený Max: Zběsilá cesta. Po projekcích budou následovat besedy s tvůrci nebo odborníky na dané téma.
Stejně jako v loňském roce se i letos EKOFILM bude konat v Brně, tentokrát na čtyřech místech v centru města. Festivalová kina budou v Sále Břetislava Bakaly na Žerotínově náměstí a v budově Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Joštově ulici. Většina doprovodného programu se odehraje ve vzdělávacím centru Otevřená zahrada spolupořádající Nadace Partnerství v Údolní ulici. Čtvrtým a posledním festivalovým místem bude náměstí Svobody, na kterém bude stát areál EKOEXPO s Ekodómem, který pojme až 200 lidí. Zde se budou konat workshopy, promítání krátkých filmů, budou zde prezentace inovativních ekofirem a koncerty. „Jednotlivá festivalová místa jsou záměrně zvolena blízko sebe, chtěli jsme divákům umožnit, aby se pohodlně dostali z jednoho sálu do druhého,“ uvedl Šmikmátor.
„EKOFILM nemá být filmovým festivalem pro hrstku odborníků a nadšenců alternativního způsobu života. Měl by být širokou platformou pro diskuzi nad otázkami, které dnes zajímají každého. Nad otázkami typu: Proč mi teče do sklepa bahno? Proč platím čím dál víc peněz za pitnou vodu? Proč nemám ve studni na chalupě dostatek kvalitní vody? Proč je čím dál tím těžší udržet úrodnou půdu? Na festivalu na tyto otázky budeme hledat odpovědi, takže byste si ho neměli nechat ujít,“ představil jeden z cílů EKOFILMu Ladislav Miko. Konkrétní program bude realizační tým upřesňovat v nejbližších týdnech.
Tradiční součástí a celoroční aktivitou jsou i Ozvěny EKOFILMU, které se konají především ve školách, ale i v kinech, různých výchovných a vzdělávacích zařízeních i v rámci významných kulturních akcí a festivalů. Soutěžní filmy EKOFILMU je možné za stanovených podmínek využít bezplatně. Více informací k Ozvěnám najdete zde: http://www.ekofilm.cz/ozveny/
EKOFILM vznikl v roce 1974 odtržením od festivalu Techfilm, kdy silná sekce pořadů o životním prostředí přispěla ke vzniku samostatného festivalu. Poprvé se EKOFILM konal v Ostravě, následně v Českém Krumlově a v loňském roce se přesunul do rodiště většiny významných českých ekologických aktivit – do Brna. Pořadatelem EKOFILMu je MŽP, organizaci festivalu zajišťují agentura Key Promotion, Nadace Partnerství a Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity.
Festival svým divákům předkládá především nezávislé dokumenty o otázkách a globálních problémech ochrany životního prostředí. Širokému okruhu diváků EKOFILM prostřednictvím špičkových soutěžních i nesoutěžních snímků přináší významný zdroj nejnovějších informací o stavu přírody a životního prostředí v různých zemích světa.
Festivalové informační kanály:
Web: www.ekofilm.cz
Facebook: https://www.facebook.com/ekofilm
Instagram: https://www.instagram.com/ekofilm/
Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
9.8.2016 11.29, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní dílaAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě