15.8.2016 8.07, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Česko plýtvá pitnou vodou, míní odborník
Česká republika je v zásobách sladké vody na obyvatele třetí nejhorší v Evropě. Píše o tom deník blesk.cz s tím, že ministerstvo životního prostředí tvrdí, že to tak bylo vždy, protože do republiky nepřitéká žádný větší tok a jsme takzvanou střechou Evropy.
Podle rezortu ministra Richarda Brabce může Česko nicméně pracovat se srážkovou vodou, proto připravuje dotační program na její sběr. Odborník Tomáš Pártl upozorňuje, že se pitnou vodou dlouhodobě plýtvá. To ale ministerstvo odmítá. „Od státu dostanou lidé dotaci na odchyt dešťové vody. Řeší se relativně špinavá dešťová voda, která se nedá použít na všechno. Úspory by se přitom daly nastavit na padesát procent vody pitné,“ řekl pro Blesk.cz Pártl. Ten zastupuje soukromou firmu, která se zaměřuje na prodej tzv. šetřičů vody. Vládě poslali v polovině července dopis s výzvou, kde hodnotí situaci kolem vody v ČR jako kritickou, nabízí řešení a spolupráci.
Státní podnik Povodí Moravy zmínil, že malé vodní zásoby plní svůj účel v případě krátkodobého sucha. Tedy v době, kdy naprší v řádu dnů. Upozorňuje ale na riziko období, kdy bude sucho v krajině převládat dlouhodobě. „V případě sucha trvajícího v řádech týdnů a měsíců nejsou ve vztahu k zásobení vodou malé nádrže efektivní, protože nedokážou akumulovat dostatečné množství vody. Retenční nádrže na dešťovou vodu zachytí srážky jen v období deště v množství, které naprší. Je ale potřeba přemýšlet nad komplexním řešením, tedy nad vytvořením takových zásob vody, které dokáží dlouhodobě zajistit odběry vody do domácností, pro zemědělce i pro průmysl,“ řekl pro Blesk.cz mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
Zdroj: www.blesk.cz, (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (sud na jímání dešťové vody)
15.8.2016 8.07, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizaceAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě