17.8.2016 11.23, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Sucho mění krajinu, přibude rybníků i tůní
Obce ve Zlínském kraji začínají budovat rybníky, mokřady a tůně. Píše o tom zlínská mutace deníku Mladá fronta DNES s tím, že cílem je zadržet co nejvíc dešťové vody.
„Chystáme čtyři rybníky a víc než desítku tůní a mokřadů,“ vypočítal starosta Vysokého Pole Josef Zicha. V současnosti už má obec většinu potřebných pozemků a chystá projekt a žádost o dotaci. „Vysoké Pole je modelová obec, kde dokázali spojit plány Lesů ČR, obecní a soukromé pozemky tak, aby výsledek dával smysl,“ podotkl Tomáš Chmela ze Sdružení místních samospráv. Podobně daleko jsou třeba v Liptále. „Obnovíme rybník, který zhruba před čtyřiceti lety vyschl, a pro další dojednáváme pozemky se státním pozemkovým úřadem,“ hlásí místostarosta Ondřej Vaculík.
Společnou nádrž na hranici obcí chystají Komárno a Osíčko, do plánování se pustila i některá města. Nejdál je Uherský Brod, který za 6,8 milionu korun postaví rybník v části Újezdec. Další mohou vzniknout ve směru na Bánov, v Újezdsku na řece Šťávnici a v Havřicích.
Princip je jednoduchý. Nádrže zadržují dešťovou vodu, která se pak postupně vsakuje do půdy. Tím se zvyšuje hladina spodní vody a tedy hladina vody ve studních či vrtech. Účinné jsou i remízky nebo zasakovací pásy (třeba travnaté), jež rozdělují velké plochy polí. Vodu dokážou zadržovat i aleje stromů.
To všechno se má v příštích letech objevovat v krajině celého regionu stále častěji. Podle expertů ale potrvá desítky let, než bude změna skutečně vidět. „Celé je to teprve v plenkách a hodně schází osvěta. Vlastníci pozemků nejsou vždy vstřícní, i získat stavební povolení je dlouhý proces,“ upozornil Miroslav Kubín z CHKO Beskydy.
Přesto je současnost pro Zlínský kraj přelomová: je tady ochota pustit se do neznámého a nechybí peníze. Ty nabízí Evropská unie či ministerstva zemědělství a životního prostředí a obce mají velkou šanci si na ně sáhnout. A nejde o žádné drobné, jen ministerstvo životního prostředí přislíbilo na boj se suchem 7 miliard korun v nejbližších letech.
Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Zlínský kraj (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (mokřad)
17.8.2016 11.23, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Aktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě