24.8.2016 8.21, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla
Voda ze Želivky zachraňuje sucho na Vysočině
V případě dlouhotrvajícího sucha, kterým odborníci do budoucna stále častěji hrozí, spoléhá velká část měst na Vysočině na zásobování pitnou vodou právě ze Želivky. Píše o tom jihlavská mutace serveru idnes.cz.
Přehrada na řece Želivce je spásou hlavně pro Pelhřimovsko a Havlíčkobrodsko. V případě nedostatku vody by z ní mohla brát města napojená na skupinový vodovod. „Pokud nemáme v Pelhřimově, Humpolci nebo v Pacově dostatek vody ze svých zdrojů, stačí otočit kohoutek trochu víc a připustíme si ‚zlatou‘ vodu ze Želivky,“ říká Květuše Kučírková, ředitelka společnosti VODAK Humpolec. Doplnila, že vodu ze Želivky má možnost dostat až 82 procent obcí na Pelhřimovsku. Zlatá voda to je podle Kučírkové kvůli tomu, že oproti vodě podzemní, kterou nejčastěji čerpají, je poměrně drahá. „Jenom na vstupu do obce stojí kubík této vody už 21,65 koruny,“ dodává. „Například do Chotěboře běžně nedodáváme vodu ze Želivky vůbec, ale v případě krizového řešení jsme schopni dostat ji i tam,“ sdělil Jan Kadlec, ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod. Voda do domácností v tomto okrese je nyní dodávána především ze Želivky a z podzemních zdrojů v lokalitě Podmoklany v Železných horách. „Napojením na Želivku se odstranily prakticky všechny problémy, které se zásobováním vodou na Havlíčkobrodsku byly v 80. a 90. letech,“ připomněl Kadlec.
K Želivce upíná do budoucna zraky i Jihlava. Podle nedávno zveřejněného dlouhodobého plánu boje se suchem by kraj rád propojil Želivku s vodní nádrží v Hubenově, ležící poblíž největšího města Vysočiny. „V případě extrémního sucha by si nádrže pomáhaly s dodávkou vody, jež by se řešila formou přepouštění či přečerpávání,“ vysvětlil Zdeněk Chlád, radní kraje pro oblast životního prostředí. V současné době Jihlavsko bere vodu z hubenovské přehrady, která je propojená systémem skupinových vodovodů s nádrží v Nové Říši. K dispozici je i prameniště podzemní vody Rytířsko u Velkého Beranova.
V případě havarijního či krizového řešení by Jihlava mohla brát vodu i z řeky Jihlavy. Ta by se nejprve prohnala systémem vodárenských rybníků a následně úpravnou vody na Hosově. Východní část Vysočiny zase důvěřuje soustavě skupinových vodovodů propojujících vodní nádrže Vír, Mostiště a Vranov. V případě krize by tak bylo možné na Žďársko dostat vodu až ze Znojemska.
Zdroj: http://jihlava.idnes.cz, (redakčně kráceno)ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (přehrada Želivka – Švihov)
24.8.2016 8.21, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní dílaAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě