31.8.2016 8.19, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Přípravné práce k přehradě Pěčín považují tamní lidí za podraz
Vláda navzdory mnoha odpůrcům schválila přípravné práce na vodní nádrži Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Připomíná to hradecká mutace serveru idnes.cz s tím, že přehrada má být důraznou odpovědí na hrozbu sucha.
Vláda kývla na začátek přípravných prací ke stavbě přehrady v Orlických horách minulý týden, když schválila materiál boje proti suchu. Ministerstvo zemědělství začne projektovat hned čtyři stavby nových vodních nádrží, ta na říčce Zdobnici je však suverénně nejdražší a vyvolává rovněž největší množství otázek. Zatímco investice do všech uvažovaných nádrží může být až 16,5 miliardy korun, nejlevnější varianta vodního díla, které by v budoucnu mělo pitnou vodou zásobovat Hradec Králové i Pardubice, by stála sedm miliard, ve hře je však i verze s cenovkou 10,8 miliardy.Podle předkládajícího ministerstva zemědělství by stavba mohla trvat do čtyř let, ale již v blízké době se zahájí geologické studie, zpracovávání projektových dokumentací a celá řada schvalovacích řízení. „Beru to jako podraz na občany a nejen na Zdobnici,“ zlobí se na vládu Ivan Pártl, starosta obce Zdobnice, které by se velkolepé dílo významně dotklo.
Vládou posvěcený projekt má být odpovědí na hrozící sucho. „Příprava vodního díla Pěčín je vyvolána objektivními ukazateli, které indikují, že bychom měli počítat s krizovými scénáři, jako je klimatická změna a pokles průtoků v tocích, postupné znehodnocení a degradace již dnes ovlivňovaných zdrojů,“ seznamuje s krizovým scénářem mluvčí Povodí Labe Jana Burianová. Dalším argumentem pro budování nádrže zrovna 450 metrů nad soutokem Zdobnice s Říčkou je nezbytné minimum stavebních prací, které souvisí s hlubokým a špatně přístupným kaňonem říčky Zdobnice, kudy nevede žádná turistická stezka.
„Ten argument je částečně pravdivý, stavba by tu technicky skutečně mohla vzniknout. Přesto s ní nesouhlasíme a spoléháme na proces vyhodnocování vlivů na životní prostředí,“ říká David Rešl, vedoucí oddělení krajinné ekologie CHKO Orlické hory.Přestože se stavbou kromě Zdobnice zásadně nesouhlasí ani Rokytnice v Orlických horách a Pěčín, blízký Liberk si od nádrže slibuje konec starostí s problematickým zásobováním pitnou vodou. „Kdyby přehrada znamenala významné zlepšení stavu podzemní vody, nemuseli bychom být proti. Vždyť vloni jsme pitnou vodu dováželi od poloviny července až do konce listopadu a letos to vypadá stejně,“ konstatuje starosta Liberku Jiří Šimerda.
I když se proti záměru zvedla velká vlna protestů a petici podepisují stovky lidí, minimálně stejně velký tlak posouvá projekt dopředu. Podle informací MF DNES se na scéně objevují i lobbisté. „Z neoficiálních zdrojů jsme se dozvěděli, že pokud město nebude dělat problémy přehradě, mohlo by počítat například s rekonstrukcí přivaděče vody z prameniště Litá,“ říká pod podmínkou anonymity úředník hradeckého magistrátu.
Podle starosty Pártla může za problém i krátkozrakost. Orlické hory jsou podle něj na okraji zájmu Prahy. „Vím, o čem mluvím, sám jsem chalupář z Prahy. A byl jsem rovněž u výstavby a slibů co se změní po vybudování Nových Mlýnů. Odpovědí jsou zdevastované lužní lesy a voda zamořená sinicemi,“ upozorňuje šéf Zdobnice.
Zdroj: http://hradec.idnes.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (historická mapa rybníků na Pardubicku – pernštejnský rybniční soustava)
31.8.2016 8.19, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzyAktuality
Povodí Vltavy představilo veřejné zakázky plánované pro tento rok
Akt. 22.1.2025 12.54Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Klimatická realita: Tropické noci trápí Česko víc než kdy dřív
Akt. 22.1.2025 12.22Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě