26.1.2012 11.23, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Statistiky a kauzy
„Převařování vody“ v PET lahvích na slunci prý zabíjí bakterie
V rozporu se zavedeným tvrzením, podle které se ve vodě v PET lahvích nekontrolovatelně množí zejména koliformní bakterie, odstartoval v rozvojovém světě projekt „SODIS“, který naopak princip „převařování vody“ na slunci považuje za prostředek ke zvýšení její kvality.
Podle serveru technet.cz běží švýcarský projekt SODIS (zkratka odvozena od Solar Water Disinfection, tedy Dezinfekce vody sluncem) ve třicítce zemí, kde takto zpracovaný nápoj používá pět milionů osob, a je podporován Světovou zdravotnickou organizací.
Principem je vystavení vody v PET lahvích působení slunce na střechách tamních obydlí. To podle zahraničních vědců zlikviduje přes 90 procent sledovaných bakterií a také virů. Nejběžnější bakterie způsobující střevní onemocnění zabíjí prý tato metoda téměř stoprocentně. U odolnějších parazitů, například měňavek, musí teplota vody vystoupit nad 50 stupňů.
Proč metoda SODIS zabíjí tak účinně, není vědcům údajně zcela jasné. Domnívají se ale, že ultrafialové záření záření poškozuje jejich metabolismus. K žádoucímu účinku přispívá také ohřev vody slunečním zářením, ale jen pokud se teplota vyšplhá přes 50 stupňů Celsia.
Zkoumalo se také, zda se PET lahví za těchto podmínek neuvolňuje větší množství nebezpečných látek. Podle několika studií je po delší době (měsících) voda z PET láhví mírně znečištěná karcinogenními látkami, jejich množství se ale neliší od lahví stojících na slunci nebo v úplně tmě.
„Ultrafialové záření a vysoká teplota – byť daleko od bodu varu – uvnitř nádoby zlikviduje zdraví škodlivé bakterie,“ vysvětluje Němec Michael Schulte, který má nad SODIS dohled v celé Latinské Americe. Když svítí slunce, stačí prý na likvidaci bakterií pouze šest hodin, pokud je zataženo, jsou údajně potřeba dva dny. Aby nebyly zmatky, co to znamená zataženo a jasno, doporučuje se pití vody převařené na slunci v PET lahvích až po dvou dnech od položení na střechu.
Redakce Naše voda připravuje reakci českého ministerstva zdravotnictví.
Petr Havel
26.1.2012 11.23, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Statistiky a kauzyAktuality
Vodárny Pardubice plánují dvousložkovou cenu, malodběratelé by platili víc
Akt. 23.11.2024 17.02Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách