Liberecký kraj připraví studii protipovodňových opatření pro část povodí Lužické Nisy od soutoku s Údolským potokem až po státní hranice, včetně přítoků. Navrhnout by měla konkrétní opatření, která by obyvatele Bílého Kostela nad Nisou, Frýdlantu, Hrádku nad Nisou, Chotyně, Chrastavy, Kryštofova Údolí, Mníšku a Oldřichova v Hájích ochránila před velkou vodou.
Na projekt za bezmála 4,7 milionu korun získal kraj dotaci z Operačního programu Životní prostředí, řekla ČTK mluvčí krajského úřadu Blanka Daníčková.
Liberecký kraj postihla v minulých letech opakovaně velká voda. Největší škody napáchala blesková povodeň, která v srpnu 2010 zasáhla 81 obcí. Voda tehdy zaplavila více než polovinu území Libereckého kraje, vyžádala si pět lidských životů a 2000 lidí vyhnala z jejich domovů. Zůstaly po ní škody za 8,2 miliardy korun, poslední opravy se podařilo dokončit až loni na podzim. Největší škody napáchala voda právě v povodí Smědé na Frýdlantsku a Lužické Nisy na Liberecku hlavně v oblasti Hrádku nad Nisou a Chrastavy. Povodně ale oblast zasáhly i v letech 2002 nebo 2013.
Na zpracování studie protipovodňových opatření má Liberecký kraj dva roky. „Smyslem studie je vyhodnotit odtokové poměry v povodí Lužické Nisy na území kraje a navrhnout komplexní protipovodňová opatření celého řešeného území,“ řekl ČTK končící radní pro rozvoj a evropské projekty Vít Příkaský (ČSSD). Studie by měla řešit komplexně celé území, protože opatření navrhovaná v jednotlivých obcích bez koordinace v rámci povodí často pouze přenášejí ohrožení jinam.
Součástí studie bude návrh protipovodňových opatření s odhadnutými náklady a vyhodnocení jejich potenciální účinnosti. Může jít jak o opatření na vodních tocích a jejich nivách, jako jsou úpravy koryt, stavby retenčních či suchých nádrží nebo poldrů, tak i v ploše povodí, jako jsou třeba protierozní opatření na zemědělské a lesní půdě. „Některá vybraná opatření budou rozpracována až do úrovně dokumentace pro územní řízení,“ dodal Příkaský. V minulosti kraj podpořil podobnou komplexní studii protipovodňové ochrany Frýdlantska a v budoucnu by se jí mělo dočkat i povodí Jizery.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
8.11.2016 0.40, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě