10.11.2016 18.23, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Šumava se více otevře lidem
Správa NP Šumava před dvěma dny předala Ministerstvu životního prostředí hotovou dokumentaci posouzení vlivu na životní prostředí (tzv. dokumentaci EIA) pro celkem 34 záměrů ke zpřístupnění centrálního území Šumavy. Informoval o tom mluvčí NP Jan Dvořák.
Cílem dokumentace je podle mluvčího otevřít Šumavu a především stezku na Modrý sloup veřejnosti. „Dokumentace obsahuje celkem 34 záměrů, z nichž některé chce realizovat Správa NP a o některé mají zájem přímo obce na Šumavě. Třináct z předložených projektů vyhodnotila dokumentace EIA jako proveditelné s žádným nebo malým vlivem na přírodu v národním parku – tedy více než třetina všech záměrů bude moci být realizována zcela bez problémů a Šumava se tak dočká nových projektů i nově otevřených stezek pro turisty. Příkladem může být například rozhledna na Modravské hoře, Můstku, nebo propojení cyklistických tras mezi Filipovou Hutí, Kvildou a Horskou Kvildou. Podle odborných hodnotitelů bude také možné vybudovat cyklostezku mezi Hradlovým mostem a Modravou, kterou dlouhodobě požaduje starosta Modravy Antonín Schubert,“ uvedl Dvořák.
Dokumentaci EIA zpracovávala a na počátku listopadu Správě NP Šumava odevzdala odborná společnost GeoVision Praha. Autorizovaný posuzovatel Vladimír Ludvík, kterého se ve své dnešní tiskové zprávě vydané Svazem obcí NP Šumava snaží očernit její autoři, sestavil odborný přehled záměrů formulovaných Správou NP Šumava pro zjišťovací řízení (vstupní součást procesu EIA) v roce 2014. Na zpracování dokumentace EIA se vůbec nepodílel.
V průběhu zpracovávání byla dokumentace EIA podrobně představena zástupcům regionu delegovaných do výkonného výboru Rady národního parku, kterou tvoří starostové šumavských obcí, zástupci Regionální rozvojové agentury Šumava, Plzeňského a Jihočeského kraje, podnikatelé nebo zástupci odborné veřejnosti a řada jejich podnětů byla následně zapracována. Poslední jednání a představení kompletní dokumentace proběhlo již před měsícem.
„Jedním z nejvíce sledovaných záměrů je možnost otevření stezky mezi Březníkem a Modrým sloupem. Podle zpracované dokumentace je možné, aby byla zpřístupněna za určitých podmínek a to i přesto, že je tento krok stále hodnocen jako záměr s významným vlivem na populaci tetřeva. V dokumentaci jsou tak navržena možná opatření, která by vliv na populaci tetřeva kompenzovala tak, aby bylo možné stezku na Modrý sloup otevřít. V žádném případě ale kompenzační opatření neznamenají jakékoli uzavření Šumavy pro veřejnost,“ upozorňuje ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.
Přesná formulace a výběr kompenzačních opatření ale bude souviset s dalšími kroky v rámci procesu EIA. „Závěry dokumentace, která je základním podkladem pro další projednávání a je takovým startovním blokem celého procesu, a který je teprve ve třetině své cesty, jsou pro mě příjemným překvapením. Legální cestou se dostáváme dál, než kdokoli jiný před námi. Všichni si totiž musíme uvědomit, že Šumava je velmi vzácným přírodním prostředím a není zde možné realizovat vše, co by chtěl každý jednotlivec. Je ale teď jisté, že Šumava bude zase o něco přístupnější a možnost otevření Modrého sloupu, je zase o něco blíž k úspěšnému konci,“ dodává Hubený.
Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (Plešné jezero)
10.11.2016 18.23, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákonyAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě