14.11.2016 12.55, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Přehrady a vodní díla
Připomínáme: Zásady pohybu a záchrany osob na zamrzlých plochách
Díky mrazivému počasí v posledních dnech zamrzla značná část vodních ploch, led však na mnoha místech nemá dostatečnou pevnost. Portál Naše voda proto připomíná zásady pohybu na ledu a případné záchrany tonoucích.
Daleko bezpečnější pro vstup na ledovou plochu je rybník se stojatou vodou než řeka. Proud řeky může zeslabit ledový příkrov, který v rizikovém místě není shora rozpoznatelný. Největší nebezpečí hrozí při propadnutí – proud stahuje probořenou osobu pod led. Na rybník bychom měli vstupovat až po deseti dnech teploty pod nulou a pokud má led sílu nejméně pěti centimetrů. I na rybnících ale existují riziková místa vstupu. Například v místě, kde voda odtéká, je led vždy slabší. Označená místa větví či hokejkou apod. jsou označena rybáři nebo vodohospodáři v případě, že v místě byl proveden otvor v ledové ploše. Pokud uvidíme pod ledem zamrzlé listí nebo nečistoty, je led v těchto místech také slabší.
Dále bychom se měli držet pravidla při vstupu na led jít minimálně ve dvou lidech a rozhodně ne u sebe. Pokud se jeden člověk propadne, může druhý zavolat pomoc a pokusit se o záchranu. Rozhodně je prozíravější nejdříve pomoc zavolat (tísňová linka 112), může se totiž stát, že se následně propadne i zachránce. Pokud se proboříme, je dobré uvědomit si, že i klíče můžeme použít jako bodec, kdy se po zabodnutí do ledu přitahujeme vleže. Nikdy nevstáváme, pohybujeme se nejlépe směrem, odkud jsme přišli, jelikož tam je již led prověřený.
Velkým nepřítelem je v těchto situacích panika. Proto je třeba i v těchto krizových chvílích zachovat klid, s probořenou osobou je nutné komunikovat, snažit se jí uklidnit a ujišťovat ji o blížící se pomoci, pokud ji není v možnostech přítomných osobu vytáhnout. Pro záchranu lze používat cokoli, co je momentálně k dispozici – různé větve, prkna, hokejku, rybářskou loďku, případně tažné lano z výbavy auta. Po ledě se v každém případě pohybujeme plížením, nesnažíme se o záchranu ve stoje. Vytaženou osobu je nutné co nejdříve převléci do suchého oblečení. Pokud nemá hmatatelný puls a nedýchá, je nutné zahájit resuscitaci – umělé dýchání kombinované s masáží srdce až do příjezdu záchranné služby.
Záchranu probořených zvířat nebo přimrzlých ptáků raději přenecháme hasičům, zvířata jsou vystresovaná a mohou být nebezpečná.
Naše voda, ilustrační foto: archiv Naše voda
14.11.2016 12.55, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Přehrady a vodní díla
Aktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě