19.11.2016 9.52, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Fotoreportáž ke Světovému dni toalet: Muzeum nočníků
Každoročně je 19. listopad Světovým dnem toalet. Ještě do konce letošního října se přitom mohli zájemci seznámit s historií toalet v expozici „Muzea historických nočníků a toalet v Praze“, v současné době je ale expozice uzavřena.
Portál Naše voda ale již dříve muzeum navštívil a přináší vám proto tehdejší svou fotoreportáž. K vidění bylo v té době na 2 000 exponátů, což znamenalo největší expozici svého druhu na světě. Kromě Lincolnova nočníku přímo z Bílého domu byl součástí sbírky i nočník pro Napoleona Bonaparte, čínského císaře Čchie-lunga nebo nočník vyrobený pro loď Titanic. Obsáhlou fotoreportáž si můžete prohlédnout na Foto – klikni zde!
Mimochodem – samotné muzeum nezanikne – pouze se v příštím roce přesune do nových prostor a změní svůj název na „Muzeum hygieny“.
Jak připomíná portál tzb-info.cz, o splachovacích záchodech už máme zmínky z období před 4500 lety z Pákistánu. Podle historických vykopávek disponovali i Indové splachovacím záchodem a moderní wc hygiena byla typická i pro starověké Řecko a Řím. Tady byly toalety součástí lázní, byly pro všechny společné a vyráželo se na ně ve skupinkách. A pak se diskutovalo, uzavírali obchody, povídalo o politice. Po na hygienu poněkud nevlídném středověku, přichází milník ve WC hygieně v 16. století. V roce 1597 sir John Harington vymyslel první moderní splachovací WC. Traduje se, že ho na zakázku vyrobil pro královnu Alžbětu I., ta že se mu ale společně s celým anglickým dvorem, který na hygienu příliš nedbal, vysmála. Mimochodem – tento první prototyp měl i své jméno – Harington mu říkal The Ajax. Haringtonův model vylepšil o dvě století později Alexander Cummings, ke klasickému WC (které se tehdy vyrábělo hlavně za dveře) přidal esovitou kličku, ve které se držela voda a která tak zabraňovala návratu zápachu z kanalizace. A tento model de facto používáme dodnes. První toalety byly vyrobeny před 4 000 lety, přesto 946 milionů lidí stále koná potřebu na otevřeném prostranství.
Nedostatek záchodů, kontaminovaná voda a velmi špatná hygiena představuje i nadále celosvětový problém, jakkoli bylo v posledním desetiletí dosaženo v některých zemích určitého pokroku. Obyvatelstvo bez přístupu k řádným hygienickým prostředkům žije převážně v Asii, Subsaharské Africe, Latinské Americe a v Karibiku. Nadace We Are Water, vzniklá pod záštitou značky Roca, každoročně na tento problém upozorňuje v rámci Světového dne toalet, který se koná 19. listopadu.
Nadace We Are Water vyvíjí činnost mimo jiné v oblastech jižní Asie a Subsaharské Afriky na společných projektech s nevládními organizacemi za účelem zlepšení sanitárních zařízení a na rozvoji osvětových programů pro praxi v oblasti hygieny a povědomí obyvatelstva, a tím zlepšuje jejich rozvoj. Od svého počátku nadace realizovala více než 25 projektů spolupráce. Polovina z nich se soustředila právě na tyto oblasti a dotkla se celkem 1,648 miliardy lidí bez přístupu k řádným sanitačním prostředkům. Většina projektů, jejichž posláním je zmírnit negativní vliv nedostatku vhodných vodních zdrojů, je i v současnosti stále aktivní. Do dnešního dne mělo z těchto projektů prospěch více než 220 000 lidí.
Nadace We Are Water Foundation sleduje dva hlavní cíle. Prvním je zvyšování povědomí a podpora dialogu mezi veřejností a organizacemi o potřebě vytvořit novou kulturu pro vodu, umožnit spravedlivý rozvoj a udržitelnou správu světových vodních zdrojů. Druhým cílem je realizace řady činností na boj proti negativním dopadům nedostatku odpovídajících vodních zdrojů. Oblast činnosti nadace zahrnuje zapojení se do infrastruktury, osvěty, ochrany zdraví a výzkumu, koncentrovaných v nejpostiženějších oblastech světa.
Naše voda a http://voda.tzb-info.cz, ilustrační foto a fotoreportáž Naše voda – Nina Havlová
19.11.2016 9.52, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizaceAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě