24.11.2016 14.31, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Studie doporučuje postavit přehradu Čučice do 17 let
Po skoro čtyřech měsících konečně státní podnik Povodí Moravy (PMO) starostům dotčených obcí rozeslal text technicko–ekonomické studie ke zvažovanému vodnímu dílu Čučice. Podle deníku Mladá fronta DNES je přitom závěr jednoznačný: Stavba nové přehrady na řece Oslavě prý dává smysl.
Studie je soubor dokumentů, v němž odborné firmy zhodnotily, zda by technicky a ekonomicky dávalo smysl v budoucnu stavět přehradu na řece Oslavě v místech, nazývaných podle blízké vesnice. „Jsem ze studie pořádně rozčarovaný. Když to shrnu do několika vět, tak výsledkem je konstatování, že přehrada by byla levná, technicky dobře proveditelná, ekonomicky přínosná,“ uvedl starosta Oslavan Vít Aldorf. Je jedním z nejhlasitějších odpůrců nové přehrady. Ve spolupráci s týmem lidí se mu letos podařilo uspořádat protestní petici a sehnat pod ni 24 tisíc podpisů. Petice je ve Sněmovně, zabývat se jí má i vláda.
Autoři studie přitom považují přehradu za nutný rezervní doplněk zdrojů pitné vody pro Brno a Mostiště. Potřebná je prý taky pro dukovanskou jadernou elektrárnu. „A že by bylo rozumné ji do 17 let zprovoznit. Přičemž v celkovém součtu všech nákladů by vyšla na necelých 13 miliard korun,“ pročítal si dokument Aldorf.
Autoři hovoří o Čučicích také jako o zdroji závlahové vody pro Ivančicko, Židlochovicko a Pohořelicko.„Studie dále doporučuje, aby vláda povýšila veřejný zájem nad vše ostatní. A aby určila, co je vůbec tímto veřejným zájmem,“ doplnil Aldorf. Veřejným zájmem může být pitná voda pro Třebíčsko či Brněnsko. Nebo naopak ochrana přírody. Té se autoři dokumentu rovněž obsáhle věnují. „Dohledali jsme celkem 110 zvláště chráněných druhů rostlin, hub i živočichů, které budou záměrem přímo či nepřímo dotčeny,“ uvádějí odborníci ve studii.
Mluvčí PMO Petr Chmelař sdělil, že studie představuje od 70. let první ucelený dokument, který popisuje vodohospodářský význam lokality, a současně první dokument, který se věnuje také enviromentální problematice v této oblasti. Už teď ale jednu část zpochybňuje elektrárenský gigant ČEZ. Zásadně nesouhlasí s tvrzením, že výhledově bude nutný odběr vody z Čučic pro uvažované nové dukovanské bloky. „Na základě naší vlastní studie, kterou jsme nechali před dvěma lety zpracovat a týkala se kvality, množství vody a dlouhodobého monitoringu průtoků, se prokázalo, že vody v řece Jihlavě je dostatek pro stávající i případné nové bloky,“ zdůraznil mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk.
Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Vysočina (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (řeka Oslava v Náměšti)
24.11.2016 14.31, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla