25.11.2016 16.07, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Lhenice mohou začít se sanací skládky toxických odpadů
Obec Lhenice se zbaví letité skládky nebezpečných odpadů a jedovatých chemikálií. Ministr Richard Brabec totiž dnes při návštěvě Jihočeského kraje předal zástupcům obce rozhodnutí o poskytnutí 20milionové dotace na sanaci bývalého areálu agrochemického podniku.
Podle mluvčí Ministerstva životního prostředí Petry Roubíčkové leží v areálu přes 700 tun odpadů a nebezpečných chemických látek. Lhenice spolu s dalšími 23 projekty uspěly se žádostí o finanční příspěvek z Národního programu Životní prostředí. „Tato skládka je časovaná ekologická bomba. Víc než 12 let se ji nedařilo odstranit kvůli problémům s vlastníkem, který zkrachoval a v areálu zanechal stovky tun odpadů obsahujících toxické látky. Mnohé z nich bezprostředně ohrožují zdraví občanů i místní životní prostředí. Právě na takové akutní stavy jsme v loňském roce spustili dotační program, který tyto dlouhodobě problematické ekologické zátěže pomáhá vyřešit. K 20milionové dotaci z našeho Národního programu Životní prostředí na likvidaci těch nejvíce ohrožujících odpadů dostanou Lhenice ještě zvýhodněnou půjčku 5 milionů Kč na dofinancování sanace od Státního fondu životního prostředí,“ řekl ministr Richard Brabec při prohlídce areálu bývalého agrochemického podniku (ACHP) ve Lhenicích.
„Problém s uloženými nebezpečnými odpady jsme se snažili řešit více než deset let na různých úřadech a institucích, ale bohužel bezúspěšně. Koncem loňského roku se nám podařilo navázat úspěšná jednání v této kauze s vedením Státního fondu životního prostředí a s Ministerstvem životního prostředí a začali jsme připravovat žádost do Národního programu Životní prostředí na likvidaci těch nejvíce nebezpečných odpadů, které jsou v areálu uloženy. Pro mne osobně je tento den začátkem šťastného konce – Lhenice bez nebezpečné ekologické zátěže,“ uvádí starostka Lhenic Marie Kabátová.
Právě na odstranění takovýchto akutních ekologických zátěží s neznámým původcem je program, který loni MŽP nově otevřelo [1], určený. „Podpořili jsme z něj například už likvidaci skládky v Hůrách v jižních Čechách, odstranění odpadů z bývalé olejny v Lovosicích, chemikálií a odpadů v areálu Vitka Textiles v Brněnci, ale i dalších,“ dodává ministr Brabec [2].
V Jihočeském kraji ministr navštívil rovněž Malenice, které získají 1,8 milionu Kč na vybudování nové studně. Ta vznikne úpravou a dovybavením stávajícího průzkumného hydrogeologického vrtu a zajistí obyvatelům obce dostatek kvalitní pitné vody, s čímž měly Malenice zejména v poslední době kvůli suchu problém.
Celkem 24 schválených projektů z Národního programu ŽP získá 86 milionů Kč
Společně s projekty Lhenic a Malenic ministr Brabec schválil v posledním týdnu dotaci pro dalších 22 projektů z Národního programu Životní prostředí. Celkem půjde na jejich realizaci 86 milionů Kč. Na odstranění odpadů z nelegálního skladu získá 7,5 milionu Kč také obec Pěnčín. Finanční podporu získají také projekty zaměřené na odstranění zápachu, mezi nimi např. i podnik AZOS CZ, s. r. o, který získá dotaci 8,5 milionu Kč. Podpořeny budou rovněž projekty zaměřené na průzkum, posílení a budování zdrojů pitné vody. A tzv. motivační dotaci obdrží i tři obce oceněné v soutěži Zelená stuha.
Zvýhodněné půjčky na spolufinancování projektů realizovaných z OPŽP
Ministr Brabec společně s projekty schválil i udělení zvýhodněných půjček od Státního fondu životního prostředí ČR v celkové výši téměř 58 milionů Kč čtyřem vodohospodářským projektům podpořeným z Operačního programu Životní prostředí.
„Půjčky od Fondu jsou v kombinaci s dotací z OPŽP ideální formou financování projektů. Tyto půjčky mají fixní roční celkové náklady často i pod 1 % a fixovány jsou po dobu 10 let. Zejména je využijí malé obce, kterým umožní nezatížit obecní rozpočet jednorázovou velkou investicí,“ uzavírá ministr Brabec.
Poznámky:
[1] Více zde: http://www.mzp.cz/cz/news_150414_vyzva_Brnenec.
[2] Aktuálně běží třetí pokračování tohoto programu, který v červnu MŽP otevřelo nově nejen pro obce s rozšířenou působností, ale i pro menší obce, které se s problémem léta neřešených ekologických zátěží a skládek marně potýkají. Žádosti je možné podávat až do 16. prosince 2016, víc zde: http://www.mzp.cz/cz/news_160501_ekohavarie.
MŽP, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (nejde o dotčenou skládku)
25.11.2016 16.07, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizaceAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě