29.11.2016 11.01, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy
Důsledky sucha dál trvají
Hladiny podzemních vod jsou na čtvrtině republiky stále mimořádně nebo silně pod normální úrovní, zejména v severovýchodních Čechách. Na základě zprávy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) z poloviny listopadu to připomíná týdeník Zemědělec.
Objem podzemních vod v České republice se přitom nedá příliš odhadnout. Podle vedoucího oddělení hydrologie z Výzkumného ústavu vodohospodářského T G. Masaryka Zbyňka Hrkala se stavy největších nádrží proti konci 80. let zlepšují. V loňském roce se odebralo z podzemních vod přes 366 milionů kubických metrů vody, většinou pro veřejnou spotřebu.
Podzemní voda je nejkvalitnější vodou, protože z povrchu země se dostane do rezervoárů nebo puklin někdy až za několik let „Lidé si přitom často představují, že je to nádrž v podzemí, kde je voda. Není tomu ovšem tak. Vyskytuje se v puklinách a v průrvách v podloží,“ vysvětlil Zrzavecký. Podle Zprávy o životním prostředí CR za rok 2015 nicméně loňské vysoké teploty a méně srážek stály za rozvojem půdního a hydrologického sucha. Na území Česka spadlo pouze 79 procent normálu srážek a sucho se tak výrazně projevilo na podnormálním stavu podzemních vod. Podle Zrzaveckého však na zásoby podzemních vod, které leží i čtyři sta metrů pod povrchem, nemělo aktuální vliv.
„Větší zásoby podzemní vody se mohou tvořit přibližně na třetině českého území,“ řekl ředitel České geologické služby Zdeněk Venera. Na zbytku území to ale není možné kvůli geologickému podloží. Služba nyní dokončuje několikaletý projekt, který by měl zmapovat přítoky, odtoky a odpad podzemních vod na této jedné třetině. Měl by stát 623 milionů korun. O jeho výsledcích chce služba informovat během letošní zimy. Podle Hrkala výsledky u největších kolektorů ukázaly, že hladiny podzemní vody oproti konci 80. let, kdy se naposledy přeměřovaly, jsou na tom lépe.
Oslovení odborníci se shodují, že by se měly podzemní vody více chránit Ministerstvo životního prostředí proto do novely zákona o vodách, kterou vláda letos schválila, zapracovalo zvyšování poplatků za jejich odběr. Resort chtěl zvýšit poplatky za odběr podzemní vody do roku 2022 na trojnásobek. Z novely se ale postupně stalo předvolební politické téma, a ze zvyšování poplatků za podzemní vodu sešlo.
Vláda minulý týden nicméně schválila aktualizaci Státní politiky životního prostředí, jejíž součástí je boj s povodněmi, dlouhodobým suchem, extrémními výkyvy počasí a erozí. Tento strategický dokument nově zahrnuje předcházení a snižování následků přírodních nebezpečí. Jeho součástí jsou i rizika, která zaviní člověk, jde třeba o kontaminace nebo ekologické zátěže. Podle Ministerstva životního prostředí však schválená aktualizace není novou koncepcí ochrany životního prostředí a nemá ani ambici měnit platné a už schválené zásady například ve zlepšování kvality ovzduší nebo v plánech odpadového hospodářství.
Zdroj: Zemědělec, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
29.11.2016 11.01, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy