30.1.2017 11.17, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Zemědělci si současné počasí pochvalují
Současné mrazivé počasí vnímají zemědělci ve středočeském regionu jako optimistický příslib do budoucna. Jak totiž připomíná středočeská mutace serveru denik.cz, mrazy a sníh zahubí škůdce a pomohou půdě.
„Zima je pro nás ideální. Zem je pokrytá sněhem. To polím svědčí. Sníh je chrání před mrazem a přeji si, aby to vydrželo minimálně do konce února, nejlépe do začátku března,“ řekl Rudolf Kučera z Agrární komory v Benešově. Dostatek sněhu podle něj znamená pro pole zajištění vláhy. „Jen je potřeba, aby neodtál a neodtekl z nich moc rychle. To by bylo špatné, protože před případnými mrazy by nebyly plodiny chráněné,“ vysvětlil ředitel. Konec března už ale zemědělci potřebují sušší, aby mohli vyjet do polí na jarní práce.
Naopak s lehkými obavami vnímají počasí ovocnáři. Mají starosti, jak vše dopadlo. „Jak stromky přežily zimu, uvidíme až na jaře, jestli začnou pukat. To, co je přikryté sněhem nebo obalené textilií či papírem, by mělo vydržet,“ uvedla Jiřina Padevětová z ovocné školky školního statku Středočeského kraje. „Jabloně a hrušně mrazy přežívají bez újmy. Horší to bude s meruňkami a broskvoněmi. Angrešty zimu snáší,“ upřesnila ovocnářka.
Vinař Lukáš Rudolfský z Vinných sklepů Kutná Hora mrazy také vítá. „Takové počasí je perfektní. Vymrznou různí škůdci a plísně,“ uvedl. S tím souhlasí i oslovený soukromý zemědělec z Chotusic na Kutnohorsku. „Dá se předpokládat, že vůbec nebude mandelinka bramborová,“ konstatoval. Podle něj je pozitivem i sníh, zvláště pokud by vydržel i v průběhu celého února. „Určitě na tom budou lépe spodní vody. Také půjdou lépe sázet klasické jařiny,“ řekl. Zároveň ale podotkl, že se půda stejně nedostane na úroveň, jakou měla před pár lety. „Sucha posledních let byla extrémní,“ připomněl důvod poklesu kvality zeminy.
Podle Jana Krále, místopředsedy regionální Asociace soukromého zemědělství pro Kolín, Kutnou Horu a Nymburk, je v tuto chvíli je těžké odhadovat, jaký dopad budou mít mrazy na úrodu. „Některé řepky, které byly pozdě zaseté, to možná nepřečkají,“ nastínil. Souhlasí však se svými kolegy, že mráz určitě zahubí škůdce. „Takto nebyla země promrzlá asi posledních padesát let,“ podotkl Jan Král.
Zdroj: www.denik.cz (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
30.1.2017 11.17, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákonyAktuality
V přírodní rezervaci Údolí Doubravy opravili naučnou stezku
Akt. 14.1.2025 10.30Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace
MZe rozšiřuje dotační program Demonstrační farmy o živočišnou výrobu
Akt. 14.1.2025 10.10Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě