7.2.2017 13.48, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině
Je vodouch stříbřitý spíš plavec nebo lezec?
O pavoukovi s příhodným názvem Vodouch stříbřitý (Argyroneta aquatica) jsme již na portálu Naše voda v minulosti psali. Osvětový portál prirodovedci.cz nedávno údaje o něm rozšířil o odpověď na otázku, jak se vodouch pod vodou vlastně pohybuje.
Podle Petra Šípka z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK se tento pavouk může přesunovat pod vodou hned několika různými způsoby. Jeho pohyb je především ovlivněn vzduchovou bublinkou na zadečku, která jej neustále nadnáší. Z tohoto důvodu není vodouch nijak dobrý plavec, i když potopit se pod hladinu a plavat ve volném vodním sloupci rozhodně umí. Častěji se ale pohybuje po vodní vegetaci nebo po dně nádrže.
Vodouch stříbřitý je asi jediným „vodním“ pavoukem na světě. U nás se vyskytuje v zarostlých tůních a rybnících a poměrně známou informací je, že patří mezi naše nejjedovatější druhy pavouků. Ne už tak známá je skutečnost, že samci tohoto druhu jsou větší než samice, což je u pavouků poměrně neobvyklé.
Zajímavý je i způsob doplňování vzduchu do pavučinového zvonu, který si vodouch buduje pod vodou (z toho vychází i název „stříbřitý – bublinky vzduchu mají pod vodou stříbrnou barvu). Nejprve se nechá vynést na hladinu, přičemž podobně jako ostatní pavouci odvíjí od zadečku pavučinové vlákno. Jakmile se dotkne hladiny a nabere na zadeček čerstvý vzduch, spustí se po tomto vlákně zpět ke svému příbytku. K pohybu tedy využívá stejný mechanismus jako jeho suchozemští příbuzní.
Zdroj: https://www.prirodovedci.cz, foto Vodouch stříbřitý (vítězný snímek soutěže Věda je krásná 2016 v kategorii Vědecká fotografie a wildlife), autor: Petr Šípek.
7.2.2017 13.48, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině