9.2.2012 8.24, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony
Spadne-li člověk do díry v rybníku, je to jeho riziko
Vzhledem k tomu, že legislativa ČR umožňuje takzvané volné nakládání s vodami, nestanovuje také žádný zákon povinnost správcům vodních ploch nebo rybářům označovat otvory v ledu proražené například kvůli přísunu kyslíku rybám.
V rozhovoru pro portál Naše voda to dnes uvedla mluvčí státního podniku Povodí Moravy Veronika Slámová. Vstup na zamrzlé vodní plochy je tak podle ní vždy na vlastní nebezpečí lidí. V ledu navíc vznikají otvory zcela samovolně, například pohybem vody pod ledem, takže v praxi není v lidských silách označovat veškeré nebezpečné části ledové pokrývky. Kromě toho i v případech, kdy k nějakému označení například na frekventovaných zamrzlých plochách dojde, lidé tyto zákazy stejně nerespektují. To se stalo Povodí Moravy například na Brněnské přehradě.
Majitelům či správcům vodních ploch tak nezbývá, než na vstup na vlastní nebezpečí pouze upozorňovat. Jednou z možností, jak ale vstupu na zamrzlé vodní plochy skutečně ze zákona zabránit, je zákaz vstupu na vodní plochy, které se nacházejí v I. pásmu hygienické ochrany vod. Na takové plochy je zákaz vstupu i v případě, že jsou zamrzlé, a kdo tento zákaz poruší, riskuje kromě vlastního bezpečí také udělení pokuty.
Na zamrzlé vodní plochy obecně ale zákaz vstupu není.
Petr Havel
9.2.2012 8.24, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony