31.3.2017 7.33, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině
Stát se obává šíření nebezpečné bakterie napadající stromy
Ústřední kontrolní a zkušební úřad zemědělský (ÚKZÚZ) se obává šíření bakterie Xylella fastidiosa, která napadá okrasné a ovocné stromy nebo vinnou révu, na českém území. Informovalo o tom zpravodajství ČTK.
Do českých domácností se mohla bakterie dostat na zakoupených rostlinách okrasného vítodu myrtolistého z Hornbachu nebo Bauhausu. Potenciálně nakažené rostliny pocházely ze Španělska, sdělil včera ÚKZÚZ v tiskové zprávě. Bakterie pochází pravděpodobně z Ameriky, v Evropě se šíří od roku 2013. V Itálii zlikvidovala produkci oliv v oblasti Apulie, byla potvrzena také ve Francii, Německu a ve Španělsku. Bakterie napadá více než 200 druhů rostlin, včetně třešní, broskvoní, hrušní, jahodníků, dubů nebo fíkusů. Napadené rostliny v krátké době uhynou, ochrana pomocí pesticidů neexistuje.
Letos v únoru informovali Španělé ÚKZÚZ, že v tamní okrasné školce je podezření na výskyt této bakterie. Loni se z této školky dovezlo 56 rostlin vítodu, které zamířily do 14 zahradnických center v sedmi městech v ČR, 11 rostlin pak na Slovensko. „Celkem 44 dodaných rostlin vítodu na území ČR bylo prodáno následně po dodání již v roce 2016 v maloprodeji soukromým osobám. Zachycena a laboratorně testována byla zatím jediná rostlina z původní dodávky, která je v tomto okamžiku ve stadiu vážného podezření na výskyt bakterie,“ sdělila za ústav Ivana Kršková.
Ústav se obává toho, že se mohla zatím bakterie rozšířit v loňském roce na okolní rostliny pěstované v zahradách. Prosí proto občany, kteří si vítod myrtolistý loni v Plzni, Praze, Brně, Olomouci, Ostravě, Hradci Králové nebo v Liberci koupili, aby se ozvali na kontakty uvedené na webu.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
31.3.2017 7.33, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině