4.5.2017 0.49, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Vodovody a kanalizace
ZNÁTE PRAŽSKOU VODÁRENSKOU VĚŽ DĚVÍN?
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) plánují rekonstrukci čerpací stanice a vodárenské věže Děvín. Opravy se uskuteční v příštím roce, odběratelů se nedotknou. Novinářům to řekl Vladimír Okrouhlický z PVK, výši investice neuvedl. Investorem akce bude městská firma Pražská vodohospodářská společnost.
Výraznou dominantu smíchovského břehu Vltavy tvoří vyrovnávací věž Děvín, která v letošním roce slaví čtyřicet let od uvedení do provozu. Byla postavena v místech zvaných Dívčí Hrady, kam kronikář Kosmas umístil sídlo bájné vůdkyně odboje proti Přemyslovi Vlasty a kde byl umučen vladyka Ctirad.
Chráněné přírodní území v sousedství věže se dnes jmenuje Přírodní památka Ctirad.
Historie zdejší věže se však píše teprve od doby poměrně nedávné. Při plánování a stavbě vodárenského systému napojeného na vodní zdroj Želivka bylo využito vyšší polohy vodojemů v Jesenici a pitná voda je dopravována gravitačně pomocí shybky pod Vltavou na její levý břeh. Součástí vodovodních řadů zásobujících dnes rozlehlá pražská sídliště je i vyrovnávací věž, která tlumí vodní rázy vznikající v hlavním přivaděči DN 1200.
Projekt věže byl zadán počátkem sedmdesátých let n. p. Stavoprojekt v Liberci, kde jej vypracovala projekční kancelář vedená ing. arch. Karlem Hubáčkem a ing. Zdeňkem Patermannem.
Vzniklo několik verzí architektonického řešení. Nakonec byla k realizaci zvolena stavebně nejjednodušší varianta. Stavba probíhala v letech 1976 – 1977 a byla poznamenána všemi neduhy, které provázely téměř každou stavbu v době reálného socialismu. Dnes se zdá neuvěřitelné, že jeden ze tří dodavatelů stavby – Vítkovické železárny Klementa Gottwalda – odmítl na stavbu dodat požadovaný stavební materiál s tím, že plní důležitější zakázky pro tehdejší Sovětský svaz. Teprve reálná hrozba, že rozestavěná sídliště na jihozápadním okraji Prahy zůstanou bez pitné vody, přiměla stranické a vládní činitele k akci a příslušné tuny oceli byly převedeny na stavbu věže. Vlastní věž tvoří tři ocelové válce o průměru 1800 mm postavené do trojúhelníka. Ocelové válce jsou opláštěné modrým a žlutým plechem, skleněné panely chrání vnitřní schodiště.
Na stavbě se dále podílely podniky Hutní montáže Ostrava (ocelové konstrukce) a Vodní stavby Praha, které zajišťovaly stavbu čerpací stanice a všech nutných vodárenských zařízení. Přes všechny potíže, které stály při jejím zrodu, je vyrovnávací věž Děvín nepřehlédnutelnou dominantou levého břehu Vltavy a důležitou součástí pražské vodárenské soustavy.
Současnost
Čerpací stanice Děvín je osazená třemi čerpadly o výkonu po 1000 l/s, pro jejíž potřeby byla věž vybudována. V současné době slouží pouze jako záložní za čerpací stanici Strážovská, která zajišťuje distribuci pitné vody pro potřeby především jihozápadního města s nižší energetickou náročností a tedy efektivněji. Čerpací stanice Děvín je proto v současnosti provozována v pohotovostním režimu a za normálního stavu čerpá pouze dva dny v týdnu po čtyřech hodinách. Vlastní věž v současné době slouží, kromě primárního vodohospodářského účelu, i pro potřeby radiokomunikační a to jak z řad veřejných operátorů, tak i pro potřeby zajištění přenosových cest radiové sítě provozovatele a správce vodohospodářského majetku hl. m. Prahy
Zdroj: ČTK, Naše voda, foto: PVK
4.5.2017 0.49, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Vodovody a kanalizace