31.5.2017 8.42, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Odpadní vodu chce využívat také Golf Vinoř, bojuje s legislativou
Využívat vyčištěnou odpadní vodu z čistírny odpadních vod (ČOV) Kbely se rozhodla akciová společnost Golf Vinoř. Informoval o tom ve svém vysílání Český rozhlas PLUS.
Nejen na tomto projektu spolupracuje Ústav technologie vody a prostředí, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT). Jak přitom uvedl Jiří Wanner z VŠCHT, voda z této linky bude vysoké kvality, takže jí stačí jen dočistit a hygienicky zabezpečit k tomu, aby se mohla používat pro všechny účely, pro které se v městském vodním hospodářství voda používá.
To se uplatní i v projektu Twin Chapels Golf Resort Praha. Zavlažování golfových hřišť, kterých v České republice napočítáme okolo stovky, je obvykle prováděno pitnou vodou nebo vodou z povrchových a podzemních vod. Akciová společnost Golf Vinoř se ale rozhodla jít cestou udržitelného rozvoje a o závlahu celého hřiště se tak postará vyčištěná odpadní voda z čistírny Kbely. „Ve spolupráci s Povodím Labe, PVK, tedy Pražské vodovody a kanalizace, a s místním úřadem, tím, že bylo možné využít blízkého umístění čistírny odpadních vod, tak je uděláno připojení z té čistírny odpadních vod do našeho areálu, bylo vybudováno toto jezero o velikosti 1 hektaru, byly instalovány ve speciálním zařízení UV lampy, které jsou naprosto nezbytné pro eliminaci biologického rizika. A dále bude voda z toho zavlažovacího jezera čerpána právě v, do toho závlahového systému, které je rozvedeno po celém areálu na ty hrací plochy, uvedla prokuristka společnosti Golf Vinoř Monika Bažantová.
Zatímco úřad městské části Praha-Vinoř je projektu nakloněn, ze strany státu podle prokuristky Moniky Bažantové bohužel podpora chybí. „Narážíme na legislativní překážky, respektive nejasnosti v legislativě, v tom schvalovacím procesu ve správních řízeních, a zároveň je zde nulová podpora finanční, protože investice do přípravy v zavlažování odpadní vodou v našem případě je ve výši 5,5 milionu korun.
Ani podle Jiřího Wannera není česká legislativa k využívání vyčištěných odpadních vod příliš nakloněna. „Vodní zákon v jednom z paragrafů, který se týká povolování vypouštění odpadních vod jasně říká, že vodoprávní úřady při povolování mají v prvé řadě přihlížet k opětovnému využívání té vody. A jak mají ty vodoprávní úřady chudáci přihlížet, když k tomu není jediná legislativní norma v České republice? My nemáme žádné doporučené hodnoty, nemáme žádný metodický pokyn pro to, přestože Evropská unie už několik let říká, že odpadní voda by měla být národními vládami zohledňována jako zdroj, tak u nás se to zatím neděje, Uvedl v ěském rozhlasu Wanner.
Zdroj: ČRO PLUS, ilustrační foto archiv Naše voda
31.5.2017 8.42, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizaceAktuality
Vodárny Pardubice plánují dvousložkovou cenu, malodběratelé by platili víc
Akt. 23.11.2024 17.02Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách