7.6.2017 15.10, Rubrika: Rybářství a rybníkářství
Na úhynu ryb u Bolelouce měly asi podíl vysoké teploty
Příčinou pondělního úhynu několika tisíc ryb v řece Moravě u obce Bolelouc na Olomoucku byl zřejmě nedostatek kyslíku ve vodě, na jehož vzniku měly podíl vysoké teploty. ČTK to dnes řekl vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.
„Očekáváme výsledky rozborů a pak společně s Českou inspekcí životního prostředí stanovíme další postup. Když se ale dívám na výsledky šetření, průběh počasí a vývoj průtoku, tak dle mého názoru šlo o kyslíkový deficit způsobený několika faktory, a nemusí to být tak, že by do Moravy někdo vypustil jedovatou látku,“ uvedl Loyka.
Rozpustnost kyslíku ve vodě totiž podle Loyky klesá s rostoucí teplotou. Zároveň se ale zvyšuje spotřeba kyslíku rybami a vodními živočichy. „Stav, kdy v problematických úsecích toků nastane kritická situace po období teplotních rekordů, se začíná opakovat. Když se k tomu přidají vydatné lokální srážky, které se často ještě ohřejí na zpevněných plochách a vypláchnou kanály, je problém umocněn,“ řekl Loyka.
Úhyn ryb nad jezem v řece Moravě u obce Bolelouc byl hasičům a policistům nahlášen v pondělí ráno. „Na hladině nebylo patrné žádné znečištění, přesto však na řece plavaly uhynulé ryby. Hasiči na šesti různých místech odebrali vzorky vody, které byly odeslány k rozboru do Chemické laboratoře ve Frenštátě pod Radhoštěm,“ uvedla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.
Kvůli nízkým hodnotám kyslíku ve vodě hasiči snížili hladinu jezu, aby zvýšili průtok vody. Zároveň pomocí plovoucího čerpadla vodu v řece provzdušňovali. Na místo přijeli i policisté a pracovníci odboru životního prostředí olomoucké radnice. „Případem se policisté zabývají a veškeré okolnosti, souvislosti a příčiny úhynu ryb zjišťují,“ řekla ČTK policejní mluvčí Irena Urbánková.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto: PMO