15.6.2017 18.31, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Severočeské obce schválily odkup akcií Veolie ve vodárenské firmě
Severočeská města a obce se stanou stoprocentními vlastníky vodárenské infrastruktury. Akcionáři dnes schválili odkup akcií Veolie ve společnosti Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK). Stoprocentním vlastníkem SčVK se stane Severočeská vodárenská společnost (SVS) od 1. ledna 2019.
Novinářům to řekl mluvčí SVS Jiří Hladík. Obce na severu Čech jsou první v republice, které budou plně vlastnit vodárenskou infrastrukturu. Podobný krok zvažuje třeba Praha nebo Zlín.
Společnost SVS vlastní 458 měst a obcí v Ústeckém a Libereckém kraji. Pro koupi akcií hlasovalo 54,7 procenta přítomných akcionářů. „Celkem bylo přítomno 224 akcionářů, pro hlasovalo 164 měst a obcí, deset bylo proti a 47 se zdrželo hlasování,“ uvedl Hladík.
Vedení společnost zveřejní cenu, kterou zaplatí za 50,1 procent akcií francouzské Veolie do konce června. V účelově vytvořeném fondu má SVS našetřeno 811 milionů korun. „Velký díl transakce budeme financovat z tohoto fondu a zbytek budeme zřejmě krýt bankovním úvěrem,“ uvedl ředitel ekonomického odboru Stanislav Kryl. V Severočeských vodovodech a kanalizacích doposud měla SVS podíl 49,1 procenta.
„Akcionáři SVS dnes svými hlasy potvrdili naše společné čtyřleté úsilí, jímž bylo dostat vodu a s ní spojené provozování v severočeském regionu opět pod plnou kontrolu měst a obcí. Schválená strategie nám umožní ukončit bez sankcí provozní smlouvu se společností Veolia již v roce 2018, tedy o dva roky dříve, než bylo původně plánováno. A to bez jakýchkoli negativních dopadů na kvalitu poskytovaných služeb nebo ekonomiku firmy,“ uvedl ředitel SVS Bronislav Špičák.
Vedení SVS nyní bude jednat s Veolií o další podobě spolupráce. „Nákupem akcií se nijak nezavazujeme pro tuto spolupráci,“ zdůraznil Špičák. Založena už nicméně byla prázdná firma Severočeská vodárenská provozní, která by sloužila jako servisní společnost právě s účastí Veolie. „O podobě spolupráce budeme teď jednat a konečnou podobu schválí za rok akcionáři,“ řekl Špičák. SčVK zůstává provozovatelem infrastruktury, vybírá vodné a stočné a objednává si servisní služby. Na svých místech zůstává všech zhruba 1700 zaměstnanců SčVK.
„Rozhodnutí akcionářů SVS vnímáme velmi pozitivně,“ uvedl ve stanovisku zaslaném ČTK ředitel společnosti Veolia Česká republika Martin Bernard. Servisní služby by měla Veolia podle Bernarda v regionu zajišťovat i v budoucnu. „Přesnou podobu naší další spolupráce určí jednání, která by měla začít v nejbližší budoucnosti,“ dodal Bernard.
Před rokem po valné hromadě vedení SVS jako rezervní řešení uvedlo založení nové stoprocentní dceřiné společnosti. „Nákladově vyšla varianta budování nové provozní společnosti jako nejdražší,“ uvedl předseda představenstva SVS Tomáš Indra. Podle něj akcionáři získají prostředky v řádu stovek milionů korun, které by jinak na dividendách putovaly ještě dva roky do Francie. Ušetří se tak podle vedení společnosti zhruba 400 milionů korun za roky 2019 a 2020 na dividendách.
Severočeská vodárenská společnost za loňský rok vykázala zisk ve výši 995 milionů korun. Akcionáři schválili jeho rozdělení tak, že 50 milionů korun půjde do rezervního fondu, 511 milionů korun do účelového fondu na nákup akcií a zbylých 434 milionů bude sloužit na investice.
Akcionáři přijali také úpravu stanov, která počítá se vznikem povinného orgánu, výboru pro audit a odhlasovali pokračování mandátu dosavadní místopředsedkyně představenstva Hany Moudré a člena představenstva Davida Votavy. Do dozorčí rady byli navrženi dva zaměstnanci SVS, mandát obhájil Arnošt Šorm, druhé místo zůstává neobsazeno. SVS a Severočeská vodárenská společnost se postupně zbaví svých podílů v jiných vodárenských firmách, prodají je Veolii.
Zdroj: ČTK
15.6.2017 18.31, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace