22.6.2017 16.17, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině
Národní zemědělské muzeum v Praze zve na Slavnost lesa a dřeva
V pátek 23. června se prostory Národního zemědělského muzea (NZM) promění v improvizované lesní společenství. Jak dnes informovala mluvčí NZM Lenka Martinková, každého, kdo se do muzea na pražské Letné vypraví, čeká tolik lákadel, jaká by za jedinou návštěvu skutečného lesa určitě nestihl.
V režii uměleckého spolku mamapapa jsou připraveny výtvarné dílny, lesní pedagogika a k tomu pestrý program, který bude od 10 až do 19 hodin skutečně nabitý. Milan Zaleš se svými opeřenými dravými svěřenci představí základy sokolnictví i volného letu dravců. Milovníci práce se dřevem mohou načerpat inspiraci hned u dvou mužů – dřevořezbáře Marka Štěrbáka a dřevosochaře Jiřího Šťastného. Pro ty, kdož mají rádi zážitky doslova na vlastní kůži, je připraven bosonohý chodník, ti, kteří rádi přiloží ruku ke společnému dílu a mají rádi skládačky, se mohou po celý den zapojit do tvorby velké dýhové mandaly se Silvií Gajdošíkovou Belis.
Velký prostor dostane i alternativní kultura: bubeník a perkusista Jaroslav Kořán představí svůj vlastní vynález – lesní orloj snivců; Marek Beran a René Krupanský připravili loutkové divadlo o dřevěných obyvatelích lesa s názvem Malý pán. A prostor dostane i hudba – lesní trio Václavek-Torok-Dvořáček (pánové z kapel Čikori, Limbo a FruFru) se představí v 19.30. A kromě toho všeho je připraveno také jedno překvapení: za osobní účasti Petera Voglspergera ožije jeho umělecké interaktivní dílo „Lindenfiedel“ – „Znějící lípa“, což je 160 let starý kmen stromu, který je celý ručně vydlabaný a ozvučený Mathiasem Damanem. Nástroj bude rozeznívat Zuzana Šebková.
A jak vznikla idea upořádat malou slavnost lesa a dřeva? „Chtěli jsme připomenout, čím vším pro nás stromy a les jsou, protože je často vnímáme buď jako čistě relaxační zónu, nebo jako nekonečný zdroj dřeva. Stromy ale mají mnohem víc funkcí, na které se často zapomíná – regulují propustnost slunečního záření, ovlivňují koloběh vody, kontrolují v přírodě bilanci uhlíku, svými kořeny ovlivňují složení půdy a její ph a zajišťují biologickou melioraci. A to nemluvím o jejich historickém a estetickém významu – stromy jsou duchovními symboly, orientačními body i rozcestníky, mohou být alejí, parkem i větrolamem; zpevňovat hráze i oddělovat různé části kulturní krajiny. Proto jsme se rozhodli uspořádat stromům a lesům malou slavnost, která vytvoří u nás v muzeu iluzorní les plný zábavy i poučení,“ říká ředitel pražské pobočky NZM Jiří Houdek.
Slavnost lesa a dřeva, kterou NZM pořádá ve spolupráci s uměleckým spolkem Mamapapa, začne v pátek 23. června v 10 hodin dopoledne a potrvá až do 19 hodin. Slavnost doprovodí i výstava fotografií s názvem „Zem voní lesem“ a po celý den budou probíhat také soutěže o zajímavé ceny.
Jeden vzrostlý listnatý strom vyprodukuje za den tolik kyslíku, kolik spotřebuje k dýchání 50 lidí. Jeden hektar lesa vyrobí k dýchání 10 tun kyslíku ročně. Bez lesů bychom nemohli existovat – umožňují nám dýchat, čistí vzduch, poskytují útočiště zvířatům, zázemí rostlinám a nám ticho, pohodu a klid. A především dřevo, materiál, který nás provází od kolébky až do rakve.
Zdroj: NZM, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
22.6.2017 16.17, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině