4.8.2017 8.13, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Kvůli bažinci už se starosta Kravař obrátil na tři ministry
Rozpadající se retenční nádrž v Janovicích u Kravař zdánlivě nikomu nepatří, nikdo se proto nehlásí k její opravě. Píše o tom Českolipský deník. Případ je modelovým příkladem dělených kompetencí a majetkoprávních sporů týkající se vodního hospodářství.
„Pozůstatkem po propracovaném systému nejrůznějších náhonů a napajedel jsou v Janovicích u Kravař dvě vodní nádrže obezděné žulou. Zatímco jedna se před deseti lety dočkala společně s částí přilehlého náhonu zdařilé rekonstrukce, druhá dávno neplní svou funkci a postupně se rozpadá. Starosta Kravař Vít Vomáčka se proto obrátil na českolipskou pobočku Povodí Ohře, které provádělo již zmíněnou první rekonstrukci a na jehož pozemku se nádrž také nachází. „Vedoucí českolipského provozu Kateřina Sedláčková mi to odmítla s odůvodněním, že zdi nádrže nejsou majetkem Povodí Ohře a navíc jde jen o malá kvanta vody,“ říká Vít Vomáčka s tím, že mu poradila, aby obec otázku majitelství řešila soudní cestou, případně si opravu u Povodí Ohře objednala na vlastní náklady.
To Vomáčku do značné míry dopálilo, proto se dopisem popisujícím problém obrátil na ministra životního prostředí (MŽP) Richarda Brabce s tím, že reaguje na jeho slova o nutném šetření vodou, která vyřkl během rozhovoru ve vysílání Radiožurnálu. Z ministerstva následně odpověděli, že se jedná z jejich pohledu o nezajímavý majetkoprávní spor mezi státním podnikem Povodí Ohře a obcí Kravaře. „S ohledem na skutečnost, že státní podniky povodí náleží do působnosti Ministerstva zemědělství, doporučujeme oslovit příslušné útvary Ministerstva zemědělství,“ radí starostovi ředitel odboru interního auditu a finanční kontroly MŽP Vladimír Sassmann.
„Napsal jsem tedy ministru zemědělství Mariánu Jurečkovi a pro jistotu ještě ministryni pro místní rozvoj Karle Šlechtové. Jedná se mi totiž hlavně o zkrášlení obce,“ říká Vomáčka s tím, že se v Janovicích budou brzy předělávat rozvody elektřiny do země a nainstaluje se nové veřejné osvětlení. „Následně bychom zde chtěli udělat komplet novou vozovku. Janovice by byly jak nové,“ říká zasněně starosta při pohledu po návsi. „Akorát tohle by nám to tady hyzdilo,“ říká ukazujíc na bažinec. Odpověď zatím žádnou nedostal.
Vysoko položený a neregulovatelný přepad znemožňuje nádrž zcela vypustit a vyčistit. Drží se v ní mělká voda zarůstající vegetací a kamenná obezdívka se na mnoha místech drolí. „Byli jsme již naším nadřízeným orgánem, tedy Ministerstvem zemědělství, pověřeni vypracovat analýzu problému, ale jedná se o skutečně zanedbatelnou stavbu o rozloze poloviny požární nádrže,“ říká mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Jednou z možností, jak mohlo k zmatku ohledně vlastnictví stavby dojít, mohl být převod majetku z rušených vodohospodářských správ na jednotlivé podniky povodí v roce 2004. „Vzhledem k množství převáděného majetku mohla někde nastat chyba,“ připouští Jan Svejkovský.“
Zdroj: Českolipský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
4.8.2017 8.13, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Aktuality
Po Vltavě mezi Budějovicemi a Kořenskem plulo letos 8844 lodí
Akt. 21.11.2024 0.45Rubrika: Čistota vody a rekreace, Lodní doprava
Řetězec Tesco letos poprvé neumožní prodej kaprů z kádí, doplní Lidl a Billu
Akt. 21.11.2024 0.41Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony