2.12.2017 7.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině
Ryba z dosud největší hloubky
Tvor z Mariánského příkopu vypadá tak obyčejně, že by jeden nepředpokládal, že je z hloubky osmi kilometrů. Nemá obrovskou tlamu s hrozivými zuby ani žádný prapodivný tvar, jaký bychom očekávali. Podrobnosti přináší populárně-vědecký server osel.cz.
Mariánský příkop je asi 2550 km dlouhé a průměrně 69 km široké podmořské údolí tektonického původu, které se nachází východně od Mariánských ostrovů, poblíž ostrova Guam. Třiadvacátého ledna 1960, po čtyřech hodinách a čtyřiceti osmi minutách, rozvířil batyskaf Trieste dno příkopu a námořníkům na hladině ohlásil hloubku 11 521 metrů a přítomnost medúz a platýsů. Dnes už výzkumné týmy na hloubce příkopu poněkud ubraly a uvádí se vzdálenost od hladiny moře 10 994 m, nebo 10.920±10 m, případně jiná čísla. Smutné je, že už i tam nacházejí stále více plastů, a tak se mu místo Mariánský začíná říkat jáma plná odpadků.
Je proto potěšitelné, že i tam kypí život a že právě tam byl objeven dosud neznámý druh ryby. Nález tedy není ze samého dna příkopu, ale z jeho svahu. Nicméně jde o jedinou rybu, která se adaptovala na takovou hloubku – osmi kilometrů. Dostalo se jí druhového jména Pseudoliparis swirei, nicméně používat tento pojem v běžné mluvě je poněkud nepraktické, a tak se o ní píše jako o „mariánské šnečí rybě“ nebo rybě z Marian (The Mariana snailfish), česky terčovka.
Poněkud paradoxně jde o rybu, jejíž příbuzné lze nalézt v různých hloubkách různých moří po celém světě. Že jde endemický druh, potvrdila ichtyologům analýza tří mitochondriálních genů. Rybu zařadili mezi hadalové liparidy. Označení hadal značí, že jde o tvory z hloubek větších než šest kilometrů a odvozeno je od řeckého boha podsvětí a jeho Hádovy říše.
Vylovené exempláře budou nyní podrobeny podrobnému zkoumání. Zatím je o nich známo jen to, že se rády shlukují, že svou kořist nasávají do úst a že jim chutnají korýši a z tlaku, který v té hloubce představuje, asi jako když by nám slon stoupl na palec, si moc nedělají.
Jednu výhodu tyto rybky přece jen mají, že jim v takové hloubce nehrozí predátoři. Jména se jim dostalo po důstojníkovi Herbertu Swire, který Mariánský příkop objevil. Taxonomicky náleží tvor ke strunatcům a do třídy paprskoploutví. Řádu ropušnicotvární a čeledi terčovkovití.
Zdroj: www.osel.cz., primární zdroj: MACKENZIE E. GERRINGER et al, Pseudoliparis swirei sp. nov.: A newly-discovered hadal snailfish (Scorpaeniformes: Liparidae) from the Mariana Trench, Zootaxa (2017). DOI: 10.11646/zootaxa.4358.1.7 University of Washington, ilustrační CT snímek (výpočetní tomografie je metoda, která pomocí rentgenového záření umožňuje neinvazivní zobrazení vnitřních orgánů a tkání ve 3D projekci. Zelený útvar je malý korýš v žaludku), autor: Adam Summers/University of Washington
2.12.2017 7.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině