26.3.2012 14.39, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
Stočné by mohlo být levnější. Je ale třeba změnit zákon
Zhruba o 30 haléřů méně by mohli spotřebitelé platit stočné za kubík vody, pokud by byly ze zákona o vodovodech a kanalizacích odstraněny výjimky umožňující státu neplatit za čištění dešťových vod. V rozhovoru pro portál Naše voda to řekl šéf sdružení SOVAK František Barák.
Podle Baráka čistí členové Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) dešťové vody stékající se železničních tratí, z dálnic, které patří státu, ze silnic, které patří krajských správám a údržbám silnic (SUS) i dešťovou vodu z městských chodníků a silnic, které patří obcím, ve všech jmenovaných případech zadarmo.
SOVAK naopak ještě musí platit poplatky za to, když na pozemky obcí pokládá kanalizaci, ba dokonce na to, že v určité lokalitě opravují kanalizaci. „Nejvyšší poplatky z dočasných záborů veřejných prostranství v případě havárií, oprav či rekonstrukcí vyžadují právě městské, krajské a státní instituce. Jedná se o stamiliony korun ročně, které se následně objeví ve stočném, a samozřejmě stočné zaplatí pouze ti občané nebo zákazníci, kteří platí stočné jako součást ceny vodného a stočného,“ konstatoval Barák. Pokud by byly za čištění dešťových vod zpoplatněni vlastníci komunikací, projevilo by se to výrazně v poklesu cen stočného pro občany.
Obce přitom na záborech prostranství pro veřejné účely opravy kanalizací vydělávají opravdu zajímavým způsobem. Podle pravidel je totiž nutné označit výkop 60 metrů před ním a 30 metrů za ním. Obce přitom vodohospodářům účtují za zábor pozemků při havárii celou plochu včetně té, kde se žádné práce neprovádějí, pouze je na ní zábor plochy označen. Pokud tak tvoří délka opravované kanalizace 30 metrů, platí vodohospodáři také za prostor 60 metrů před a 30 metrů za opravovaným územím, tedy celkem za 120 metrů.
V novele zákona o vodovodech a kanalizacích chce SOVAK minimálně prosadit, aby vodohospodáři nečistili zdarma dešťové vody pro města, kraje či obce v rámci dopravní infrasktrukury železnic a silnic. Výjimky z poplatků začištění dešťových vod by mohly mít jen obydlí určená k trvalému bydlení.
Podle náměstka ministra zemědělství pro vodní hospodářství Aleše Kendíka ministerstvo požadavek SOVAKu na zrušení výjimek, které se do zákona dostaly v roce 2001, „silně vnímá a v zásadě jej podporuje“. K tomu, aby byly výjimky zrušeny, je ale podle něj nutný souhlas ministerstva dopravy.
Petr Havel
26.3.2012 14.39, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace