8.2.2018 14.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy
Mýty o izraelském vodohospodářství – voda je tam více než dvojnásobně dražší
Zatímco v ČR představují roční výdaje za vodu na osobu v průměru 2 585 korun, v Izraeli, který je prezentován jako země s levnější vodou než je tomu u nás, činí tyto výdaje 5 362 koruny. Ve své prezentaci na dnešní konferenci Financování vodohospodářské infrastruktury to uvedl člen vedení Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR Ondřej Beneš.
Ceny vody v Izraeli přitom odráží provozní náklady, tamní centrální a distribuční společnost Mekorot je ale dotována i přesto, že má regulátorem garantované nárůsty cen a například v roce 2010 jí bylo umožněno jednorázově zvýšit ceny o 25 %. Stát postupně přenáší investice oboru na soukromý sektor – nové odsolovací úpravny (pokrývají 36 % výroby), jsou financovány soukromými společnostmi, jako je například Veolia. Investiční náklady jsou poté hrazeny společností Mekorot ve formě cen za vyrobenou vodu a stát či Mekorot se tak nemusí zadlužovat. „Ve vodárenství v Izraeli je tak efektivně využit PPP model, který je právě v tomto oboru v ČR v posledních letech potlačován,“ zdůraznil Beneš.
V Izraeli je na rozdíl od ČR uplatňován progresivní růst ceny za vodu – první 3,5 kubíku na osobu je zpoplatněno sníženou sazbou, další odběr vody je zpoplatněn částkou 74 korun za kubík, ale bez DPH. Také v Izraeli se uvažovalo jako o možnosti šetřit vodou obdobě, jako tomu je v ČR prostřednictvím programu „Dešťovka“ – nakonec bylo ale zachytávání dešťových vod vyhodnoceno jako hygienicky nevhodné a nákladné, a proto jsou v Izraeli podporovány pouze recyklace vod.
Naše voda, foto (Ondřej Beneš) Naše voda – Nina Havlová
8.2.2018 14.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzyAktuality
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Do vodohospodářské infrastruktury Ostrava investovala přes 800 mil.
Akt. 22.11.2024 15.20Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě