7.3.2018 8.48, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině
Na Labi se objevila hoholka lední. Po více než 100 letech
Na Labi u Děčína se objevila ornitologická rarita. Je jí hoholka lední, kterou pozoroval a fotograficky zdokumentoval v sobotu, 3. března 2018, člen ornitologického klubu při Správě Národního parku České Švýcarsko Jiří Rubeš.
Uvedl to NP České Švýcarsko na svém webu.
Hoholka lední je malá mořská kachna, které se běžně vyskytuje v severských pásmech, od Islandu po severozápad Ruska. Odborná literatura pozorování hoholky lední v oblasti Českého Švýcarska zmiňuje pouze dvakrát, prvně v roce 1897 na soutoku Jílovského potoka s Labem a podruhé v roce 1912, kdy byla ulovena u Tisé. Opětovně se podařilo vzácnou návštěvu zdokumentovat po 106 letech.
„Řeka Labe poskytuje v zimním období vodnímu ptactvu jednu z mála možností zimování, neboť zamrzají hladiny rybníků a jezer,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: „Právě díky tomu, že se vodní ptactvo v zimě stahuje k nezamrzajícímu Labi, můžeme lépe sledovat ptačí faunu. I proto je Labe jako životní prostor pro ptáky významné nejen z lokálního, ale i celoevropského hlediska.“
Pravidelná ornitologická sledování umožňují odhady počtů relativně hojných i méně běžných vodních ptáků, přičemž vývoj jejich populací často umožňuje další úsudky o stavu a kvalitě přírodního prostředí. V rámci těchto pozorování jsou příležitostně zaznamenány druhy, které se vyskytují velmi vzácně. V roce 2017 tak ornitologové pozorovali např. poláka kaholku, rovněž z čeledi kachnovitých ptáků, a to prvně od roku 1967.
Zdroj a foto: NP ČŠ, Jiří Rubeš
Aktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě