8.3.2018 16.04, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Fotoreportáž: Ledy a ledopády na horním toku Jizery a Kamenice
I když na většině území naší země postupně přebírá vládu jaro, v Jizerských horách a jejich podhůří ještě zima nějaký čas potrvá. Ledy tají ale i tam, jak ukazuje fotoreportáž portálu Naše voda pořízená tento týden na horních tocích řek Jizery a Kamenice. Foto – klikni zde!
Řeka Jizera (německy Iser, polsky Izera) přitom patří ke kultovním českým řekám, i když pramení v Polsku. Povodí řeky se rozkládá na ploše 2 193 kilometrů čtverečních, délka jejího toku činí 164,6 kilometru. Podle této řeky byly pojmenovány Jizerské hory, samotné slovo má starobylý, zřejmě keltský původ, jehož základem je výraz kořen. Název Gizera je znám již od roku 1297.
Řeka tvoří v úseku asi 15 kilometrů česko-polskou hranici a protéká také po hranici Krkonošského národního parku. Především ale protéká řadou severočeských obcí a měst. Jizera je pstruhová řeka a slouží také jako zdroj pitné vody pro úpravnu vody v Benátkách nad Jizerou a Sojovicích. Úpravna vody v Káraném nedaleko Jizery pak slouží jako jeden ze zdrojů pitné vody pro Prahu. Jizera se vlévá v Lázních Toušeň do Labe.
Ve fotoreportáži si můžete prohlédnout současnou podobu Jizery u soutoku s říčkou Mumlavou, její tok v Kořenově a také tak Kamenice v Tanvaldu, kde řeku v období dostatku vláhy napájí voda z přilehlých strání, která při nízkých teplotách tvoří atraktivní ledopády.
Naše voda, foto a fotoseriál Naše voda – Nina Havlová
8.3.2018 16.04, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní dílaAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě