20.3.2018 16.10, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy
Velký vodní večer UNICEF pomůže zajistit vodu chudým
Každý den umírá na nemoci způsobené pitím infikované vody nebo nedostatečnou hygienou 800 dětí mladších pěti let. I na to upozorňuje Světový den vody, který každoročně připadá na 22. března a který UNICEF oslavuje charitativním večerem, jehož výtěžek poputuje na podporu programů pitné vody a hygieny.
„Voda je základní podmínkou života. Možnost získat vodu pouhým otočením kohoutku bereme většinou jako samozřejmost, pro miliony lidí ve světě je však pitná voda nedostupným luxusem. Nedostatek pitné vody je v mnoha oblastech břemenem, které nejvíce dopadá na děti: jejich zvýšenou nemocností nebo dokonce úmrtností, ztíženým přístupem ke vzdělání, chudobou. I tento vážný problém však je možno natrvalo vyřešit a UNICEF na tom v terénu neúnavně pracuje. Věříme, že Velký vodní večer přinese pitnou vodu a hygienu pro stovky dalších dětí,“ uvedla ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba.
K bezpečnému zdroji pitné vody nemá přístup asi 663 milionů lidí na celém světě, 159 milionů jich pije závadnou povrchovou vodu, protože nemají jinou možnost. Asi 2,4 miliardy lidí, z toho 880 milionů dětí, žije bez jakéhokoli hygienického zázemí. Přitom jen mytí rukou mýdlem může snížit počet dětských úmrtí na průjmová onemocnění až o polovinu, to samé platí o akutních infekcích dýchacích cest. Dlouhodobé pití znečištěné vody způsobuje kromě nákazy cholerou, malárií a horečkou dengue a dalšími smrtelnými nemocemi také nevratné fyzické a mentální poškození ve vývoji dětí – postiženo je v průměru jedno ze čtyř.
Problém se citelně dotýká i oblasti vzdělání – dostupnost pitné vody a toalet v areálu školy prokazatelně zvyšují docházku dospívajících dívek. Nošení vody v těžkých kanystrech ze zdrojů vzdálených i několik kilometrů je totiž v tradičních komunitách často povinností dívek. Na školní vyučování jim potom už nezbývá téměř žádný čas. A nedostatkem vzdělání to nekončí. Dívky, kterým není umožněno chodit do školy, se dříve vdají, zpravidla velmi brzy otěhotní, a tak mají v průběhu svého života i více dětí a jsou zcela závislé na manželovi. Je přitom prokázáno, že pokud dívka dokončí alespoň základní školu, má v dospělosti méně dětí a dokáže je i lépe zaopatřit. Ze školního vyučování je v současnosti vyloučeno asi 130 milionů dívek.
Do školy nechodí ani 13letá Aysha z Etiopie. Místo vzdělávání tráví osm hodin denně tím, že chodí pro vodu – osm hodin totiž trvá, než dojde vyprahlou krajinou k nejbližší řece a zpět. Nemá tak čas na učení ani zábavu. Etiopie zažívá nejhorší sucha za posledních 30 let a tisíce místních dětí kvůli nedostatku vody čelí vážnému nebezpečí a také v podstatě přicházejí o budoucnost. Ayshin den začíná vždy o půl sedmé ráno, kdy na velblouda navěsí prázdné kanystry a vyrazí na cestu. Po čtyřech hodinách dojde k řece, umyje si obličej, napije se, vypere šaty a naplní kanystry. Domů se vrátí ve čtyři hodiny odpoledne. Naobědvá se a jde se věnovat jiné práci, ke krátkému učení zasedá kolem půl šesté večer a o půl desáté jde spát. Zatímco průměrný člověk spotřebuje denně asi 150 litrů vody denně, Aysha si musí vystačit s méně než pěti litry.
Na celém světě stráví ženy a dívky chozením pro vodu asi 200 milionů hodin denně. Dostupnost moderních toalet a zdrojů pitné vody v nejchudších zemích světa by ročně ušetřila 263 miliardy dolarů na výdajích za krizovou pomoc a dalších 11,6 miliardy dolarů za zdravotní péči.
Při příležitosti Světového dne vody proto pořádá český UNICEF (Dětský fond OSN) v pátek 23. března Velký vodní večer plný hudby a zábavy – výtěžek z něj poputuje na podporu programů, které zajišťují pitnou vodu a hygienické zázemí dětem v nejchudších zemích světa a v oblastech postižených klimatickými změnami.
Jako hosté večera vystoupí vyslanci dobré vůle UNICEF Jitka Čvančarová a Patrik Eliáš, příchozí se budou moci těšit i na spisovatelku Barbaru Nesvadbovou, herce Josefa Dvořáka, stand-up komiky Karla Hynka a Petra Vydru, básníka Anatola Svahilce a hudební hvězdy Davida Deyla, Věru Martinovou, Jana Smigmatora, Madalenu João a Marthu & Tenu Elefteriadu. K vidění budou také krátká videa z projektu „Voda pro všechny“ studentů Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
Velký vodní večer se koná od 18 do 21 hodin v Klubu Lávka (Novotného lávka 1, Praha 1). Moderátory večera budou Pavel Novotný a Karel Voříšek a připravena je i soutěž o hodnotné ceny. Dar v hodnotě vstupenky činí 290 Kč (na místa u stolu) a 220 Kč. Vstupenky jsou k dispozici v e-shopu na stránkách unicef.cz a na portálu Slevomat.
Kolik stojí pomoc dětem?
400 Kč – 5 balení tablet na odčervení, které dětem umožní zbavit se nebezpečných parazitů přenášených znečištěnou vodou.
1 106 Kč – 10 000 tablet na čištění vody pro situace krizí a humanitárních katastrof. Každá tableta zajistí 4–5 litrů pitné vody.
9 804 Kč – Ruční čerpadlo typu AFRIDEV z nerezové oceli, upravené pro tropické prostředí a hloubku do 45 m, zajistí dostatek pitné vody pro celou komunitu.
Ilustrativní HD fotografie ke stažení na: https://www.dropbox.com/sh/wxqi23kucqzxz34/AABo6tzYFVDmr41McvOY1aMka?dl=0
Zdroj a foto: UNICEF
20.3.2018 16.10, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy
Aktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě