21.3.2018 8.27, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace
Vítězný projekt soutěže Pro vodu se vypořádá s arsenem v pitné vodě
U příležitosti Světového dne vody, který se každoročně slaví 22. března, ocenila Nadace Partnerství autory nejlepších projektů soutěže Pro vodu 2018 zaměřené na odpovědné hospodaření s vodou v krajině, obcích a městech či budovách. Informovala o tom Nadace Partnerství.
Cenu Nestlé ve výši 30 tisíc korun získal Martin Skala se svým návrhem na odstranění zvýšeného množství arsenu v pitné vodě obcí Vepřová a Malá Losenice na Vysočině.
Podrobnější informace o projektech i soutěži pořádané nadací a spolufinancované Nestlé a SFŽP ČR jsou dostupné na webu www.soutezprovodu.cz.
Soutěž Pro vodu je určená pro mladé kreativce z různých oborů ve věku do 30 let, propojujícím tématem však zůstává šetrné nakládání s vodou. Odborná porota ve finále šestého ročníku soutěže, které proběhlo v úterý 20. března v Otevřené zahradě v Brně, rozhodovala mezi pěti projekty. „O finanční odměny se letos ucházely tři návrhy zaměřené na čištění pitné či odpadní vody a dvě architektonická řešení veřejných prostranství spojených s vodními prvky,“ říká koordinátorka soutěže Miroslava Floriánová z Nadace Partnerství. Vítězem se stal Martin Skala, jehož projekt řešil kolísavou hodnotu arsenu v pitné vodě dvou obcí z Vysočiny. Ta v některých obdobích přesáhla limitní hodnoty stanovené vyhláškou. Z hlediska efektivity, ale i ekonomických důvodů se proto rozhodl problém ve svém návrhu řešit využitím a umístěním adsorpčního filtru do stávajícího procesu úpravy vody.
„Nestlé si uvědomuje důležitost ochrany přírodních zdrojů a voda patří k jedněm z nejvzácnějších. Soutěž pro vodu je výjimečná tím, že propojuje teorii s praxí a dává mladým lidem příležitost připravit projekt, který řeší hospodaření s vodou ve skutečné situaci ne pouze modelové,“ uvádí Martina Šilhánová, manažerka pro CSR ze společnosti Nestlé, která je finančním partnerem soutěže.
Účastníci si mohou každoročně vybrat z několika reálných problematických situací, které do soutěže přihlásili zadavatelé z řad obcí, škol, organizací a firem. Díky tomu mají dostatek podkladů (např. katastrální mapy, územní studie, rozbory vody apod.), z nichž při vypracování svých řešení vycházejí. Po skončení soutěže Nadace Partnerství návrhy předává zadavatelům a ti se mohou rozhodnout, jak s nimi dále budou pracovat.
„Mezi úspěšné soutěžní projekty v minulých letech patřil například návrh hospodaření s vodou v obci Doubravník, kde se s naší finanční podporou podařilo realizovat odtrubnění úseku místního potoka. Vznikl tak nejen nový zelený komunitní prostor pro obyvatele, ale zároveň plocha pro zasakování dešťové vody. K dalším zajímavým řešením se pak řadí studie nakládání s dešťovou vodou pro pražské středisko ekologické výchovy Toulcův dvůr, chytrá sprcha, komunikační kampaň zaměřená na propagaci spořičů vody, koncepce proměny nábřeží u řeky Svitavy v Brně či biodegradabilní nanovlákenný filtr určený k čištění obtížně odstranitelných látek z odpadních vod,“ jmenuje v závěru Miroslava Floriánová.
Vítězné projekty soutěže Pro vodu 2018
- místo (30 tisíc Kč) – Odstranění zvýšeného množství arsenu v pitné vodě obcí Vepřová a Malá Losenice (autor: Martin Skala)
- místo (20 tisíc Kč) – Bohdalec/Na Slatinách/Trnkov – rehabilitace území (autor: Dominik Tomáš Petr)
- místo v kategorii do 20 let (10 tisíc Kč) – Odstranění zvýšeného množství arsenu v pitné vodě obcí Vepřová a Malá Losenice (autor: Jakub Sochor)
Naše voda, foto: Nadace Partnerství
21.3.2018 8.27, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizaceAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě