22.3.2018 9.01, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Janské Lázně opravují jeden z vrtů přírodního léčivého zdroje
Jeden z vrtů, ze kterého jímají Státní léčebné lázně Janské Lázně na Trutnovsku teplou minerální vodu, prochází rekonstrukcí. Lázně poskytují celou šíři léčebné péče včetně minerálních koupelí. ČTK to sdělila Zdenka Hanyšová, která lázně mediálně zastupuje.
„Cílem prací je zachování provozu Velkého bazénu v Lázeňském Domě v původní historické podobě ve formě takzvané pisciny a zajištění dostatku minerální vody pro potřeby lázní i v budoucnosti,“ uvedla v tiskovém prohlášení Hanyšová.
Obnova se týká hlavního Janského pramene, který je ve dně Velkého bazénu v Lázeňském Domě s volným propojením zadržené vody do podloží a okolí vrtu. „Bazén, ve kterém probíhá vodoléčba, je tedy čistě přírodní nádrží s minimálními úpravami termální vody pro zachování její čistoty. Díky tomu má status pisciny. Tento termín se používá pro nádrže s přirozeným odtokem do podloží v sakrálních stavbách,“ uvedl technický manažer lázní Petr Janovec. Velký bazén je proto dočasně odstaven. „Všechny další bazény a vany jsou v plném provozu a lázeňští hosté tak mohou i v současnosti plně užívat všech procedur bez omezení,“ uvedla za lázně Zuzana Pichlová.
Přírodní léčivé zdroje teplé minerální vody v Janských Lázních tvoří dva záchytné vrty, a to Janský pramen s hloubkou vrtu 54 metrů a Černý pramen s hloubkou vrtu 25 metrů. Oba mají statut přírodního léčivého zdroje. Vrty vznikly v roce 1956 a od této doby fungují v nezměněné podobě. „Konstrukce vrtů odpovídá době jejich vybudování a současný stav si vyžádal stabilizační zásah a obnovu podzemních konstrukcí vrtu,“ uvedl Janovec.
Rekonstrukce má skončit v letě a vyjde na 750.000 korun bez DPH. Za průzkum zaplatily Janské Lázně 250.000 korun a předpokládané náklady na sanaci a monitoring léčivého zdroje jsou 500.000 korun.
Lázně s 380 zaměstnanci disponují téměř 800 lůžky. Léčí nemoci pohybového aparátu, stavy po úrazech a operacích, nervová a nervosvalová onemocnění, obrnu a roztroušenou sklerózu. Dětská léčebna Vesna každoročně léčí téměř 1750 dětských klientů. Výborných výsledků dosahují také v léčbě poruchy látkové výměny a stavů po ukončené léčbě různých typů onkologických onemocnění.
Zdroj: ČTK, foto:wikimedia commons, Vlastní dílo
–Aktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě