26.3.2018 0.41, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony
Náchod zahájil stavbu Malých lázní, hotovo má být do jara 2019
Dvacetitisícový Náchod zahájil stavbu takzvaných Malých lázní, která je prvním krokem obnovy lázeňství ve městě po více než 20 letech. Projekt v hodnotě téměř 20 milionů korun spočívá v obnově a využití historického areálu Malých lázní.
Radnice již v lokalitě na městských pozemcích v minulých dvou letech udělala vrty a našla nový zdroj minerální vody pro lázně. ČTK to řekl starosta Jan Birke (ČSSD).
Lokalita Malých lázní leží zhruba půl kilometru vzdušnou čarou od hlavního lázeňského areálu, který je v soukromých rukách a od roku 1996 je uzavřený a chátrá. I tento areál by však noví soukromí vlastníci chtěli v následujících letech obnovit. Již tam začali s kácením stromů a v květnu by podle Birkeho měli začít s demolicemi zchátralých částí.
Středem obnoveného areálu Malých lázní bude replika původní prvorepublikové vily Komenský, v níž vznikne expozice o historii lázeňství a kavárna. Má u ní vzniknout i nová kolonáda s prameníkem minerálky dovedené z nových vrtů. Stavbaři také nainstalují venkovní balneoprvky. „Do budoucna není vyloučena ani výstavba malého balneoprovozu,“ řekl starosta.
Stavbu Malých lázní ve veřejné soutěži v říjnu získala firma GREEN PROJECT s cenou 18,39 milionu korun bez DPH. Se stavbou by měla být hotová tak, aby Náchodští mohli v areálu příští rok na jaře zahájit lázeňskou sezonu. Na projekt obnovy Malých lázní radnice získala dotaci 0,5 milionu eur (13 milionů korun) z evropského programu česko-polské přeshraniční spolupráce.
Malé lázně budou využívat minerální vodu z nových vrtů Běla a Jan. Pro vodu z nich město na konci loňského roku získalo od ministerstva zdravotnictví osvědčení o jejích léčivých účincích. Zdroje obsahují silně mineralizovanou vodu různého typu, přičemž Běla má vyšší obsah hořčíku a pro oba zdroje je charakteristický vysoký obsah oxidu uhličitého s vysokou čistotou. Město nevylučuje, že v budoucnu by se minerálka mohla plnit i do lahví. „Do budoucna je to možná to nejcennější, co město má,“ řekl Birke k navrtaným zdrojům vody.
Lepší budoucnost by měla čekat i hlavní velký areál běloveských lázní na levém břehu řeky Metuje, v němž leží i dva vrty známé kyselky Ida, které jsou ve vlastnictví státu. Loni se novým vlastníkem areálu stala pražská společnost IDA SpaMed, s níž se město následně dohodlo na těsné spolupráci při obnově lázeňství. Lázně by měly léčit kardiovaskulární choroby, obezitu a gynekologické problémy. Podle investorů by zkušební provoz lázní mohl začít do čtyř let.
S předchozími vlastníky běloveských lázní radnice společnou řeč nenašla, snahy radnice o odkup lázní nedopadly. Náznak pozitivního vývoje přišel v roce 2011, kdy se radnice dohodla s Běloveskými lázněmi na výpůjčce prameníku minerály Ida. Radnice prameník opravila, ale na podzim 2015 byl uzavřen. Voda totiž měla vysoký obsah arsenu, který radnice přes výzvy úřadů nijak neřešila. Lázně následně městu smlouvu o výpůjčce prameníku vypověděly. Město se pak předloni rozhodlo pro obnovu lázeňství ve vlastní režii.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons, Vlastní dílo
–