10.4.2018 9.49, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Protierozní vyhláška se opět odkládá
Protierozní vyhláška, která měla původně vstoupit v platnost v polovině letoška, bude nejdříve platit od příštího roku. Připomíná to týdeník Zemědělec. Musí se totiž vyřešit, kdo bude kontrolovat její dodržování a definovat termín přívalový déšť.
Pokud se to nedořeší, není možné, aby zemědělci zodpovídali za to, že v určité oblasti spadne třeba 60 mililitrů srážek za půl hodiny a hned budou postihováni. Uvedl to na valné hromadě Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů ministr zemědělství v demisi Jiří Milek. Podle ministra se letos budou zemědělci řídit podle standardu Dobrého zemědělského a environmentálního stavu půdy (DZES 5), přičemž se rozšíří plocha, na kterou se bude vztahovat. Vyhláška nesmí být přísnější než DZES,“ prohlásil ministr. Ministerstvo zemědělství požaduje, aby dodržování protierozní vyhlášky kontroloval Státní zemědělský intervenční fond. Původně se předpokládalo, že tím budou pověřené obce s rozšířenou působností.
O protierozní vyhlášce nedávno jednal Jiří Milek s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem a vzhledem k negativnímu vnímání původního návrhu ze strany nevládních organizací se oba představitelé resortu dohodli, že vyhláška bude nově pojata a cílena na jednotlivé erozní události. Zástupce náměstka ministra sekce zemědělských komodit, zahraničních vztahů a ekologického zemědělství Petr Jílek již dříve uvedl, že protierozní kalkulačka by neměla být součásti vyhlášky jako klíčový nástroj, ale měla by zůstat v rovině metodické pomůcky.
Jak již dříve informovala Dominika Pospíšilová z Ministerstva životního prostředí, při návrhu vyhlášky se v meziresortním připomínkovém řízení objevily rozpory s ministerstvem zemědělství. Původně přitom měla vyhláška platit již od poloviny roku 2018, následně od počátku roku 2018, nyní je termín posunut na začátek roku 2019. Podle předpisu měla být do roku 2021 zajištěna ochrana 25 procent ohrožené půdy, v následujících pěti letech 35 procent. Od roku 2025 měla vyhláška zajistit ochranu 45 procent výměry zemědělské půdy.
Zemědělec, naše voda, ilustrační foto (eroze) archiv Naše voda
10.4.2018 9.49, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony