11.4.2018 11.01, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Obce nebudou mít příjem z poplatků za odběr podzemní vody
Schválila to dnes Sněmovna v rámci novely vodního zákona, kterou nyní dostane k projednání Senát. Sněmovna také umožnila nově zřizovat stanové tábory v záplavových územích, což nyní nelze.
Novela má mimo jiné pro lidi zpřísnit požadavky na odvoz odpadní vody z jejich bezodtokových jímek. Do budoucna by měli doložit vodoprávnímu úřadu nebo České inspekci životního prostředí (ČIŽP) takovouto likvidaci odpadu za poslední dva kalendářní roky. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) to požadoval zavést už od začátku příštího roku, Sněmovna na návrh zemědělského výboru odložila tuto povinnost o dva roky.
Potvrzení by měli lidem vydávat provozovatelé fekálních vozů. Mělo by v něm být mimo jiné uvedeno, o jako jímku šlo, množství odpadních vod a do které čistírny je odvezl. Odvážet odpad z jímek budou smět jen čistírny odpadních vod nebo podnikatelé podle živnostenského zákona.
Největší spor se ve Sněmovně vedl o návrh Jana Schillera (ANO), který chtěl komunálním čistírnám odpadních vod zakázat přijímat odpadní vodu, která obsahuje nebezpečné závadné látky. Poslanec to ve shodě s Brabcem zdůvodňoval tím, že místní čistírny nejsou uzpůsobeny na příjem vody z průmyslových podniků, která obsahuje například těžké kovy.
Poslanec Antonín Staněk (ČSSD) ale namítal, že návrh je příliš obecný. Ve svých důsledcích by prý mohl prodražit lidem odvoz jímek kvůli tomu, že by si možná museli nechávat provést rozbor jejich odpadní vody. Návrh podle Staňka navíc nepočítá s omezenou kapacitou průmyslových čističek, takže odpadní voda z podniků by nejspíš končila v kanalizacích nebo na polích.
Sněmovna také odmítla návrhy, aby až desetinu výnosu z poplatků za odběr podzemní vody mohly získat obce. Nyní je výnos z poplatků rozdělen rovnoměrně mezi kraje a Státní fond životního prostředí. Piráti neuspěli se snahou odstranit ze zákona pasáž, která brání občanským sdružením právo připomínkovat vodní stavby.
Poslanci naopak umožnili zřizovat stanové tábory v záplavových územích. Zákon nyní zakazuje v těchto zónách zřizovat tábory, kempy a jiná dočasná ubytovací zařízení. Součástí novely se stalo také ustanovení, které umožní bezplatné čerpání povrchových vod také pro lesní školky, nejen pro zemědělce.
Novela nemění poplatky za odběr podzemní vody nebo za vypouštěné odpadní vody. Spravovat poplatky bude nově Státní fond životního prostředí místo ČIŽP.