16.4.2018 10.06, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Výstava na střeše muzea ukazuje nevšední záběry české krajiny
Na nově přístupné střeše Národního zemědělského muzea (NZM) v Praze si nyní užijete nejen pražské výhledy, ale i nevšední záběry české krajiny. Informovala o tom dnes mluvčí NZM Jitka Taussiková.
Fotografická výstava Státní pozemkový úřad – správce české krajiny představuje místa v České republice, do kterých se díky plánovaným zásahům vrátily krajinné prvky, tolik potřebné pro udržení zdravé rovnováhy. Výstava potrvá od 15. dubna do 16. května.
Úkolem pozemkových úprav je nové a lepší zacházení s pozemky v krajině. Stejně důležité, jako například náprava vlastnických vztahů a vytvoření podmínek pro racionální hospodaření, jsou také obnova a udržitelný rozvoj krajiny. Při pozemkových úpravách se navrhují nejen nové tvary a velikosti pozemků, ale i prvky, které krajině pomáhají, odborně nazývané společná zařízení. Jsou to polní cesty, remízky, rybníky, nádrže, biocentra, biokoridory, stromořadí a aleje. Právě tyto úspěšné realizace můžete zhlédnout na 21 fotografiích vystavených na střeše Národního zemědělského muzea v Praze. „I když se muzeum zabývá především historií, mělo by promlouvat i k aktuálním tématům. Význam zdravé krajiny je zásadní a na téma udržitelnosti vody a půdy připravuje v tomto roce řadu aktivit. Využíváme přitom odborných znalostí našich partnerů, výzkumných institucí, svazů, vysokých škol i dalších organizací zřizovaných ministerstvem zemědělství,“ konstatuje Taussiková.
Fotografické záběry pozemkových úprav z různých lokalit Česka ukazují, jak lze citlivými zásahy vylepšit či navrátit krajině retenční schopnost, zlepšit prostupnost pro zvířata i lidi, pomoci v boji se suchem, záplavami či erozí. Kvalitně zpracovaná fotodokumentace zajímavých realizací je doplněna popisy, které návštěvníkům přiblíží danou problematiku.
Výstavu připravil Státní pozemkový úřad, který s NZM spolupracuje od podzimu loňského roku. „Velice jsem uvítala možnost navázání spolupráce s Národním zemědělským muzeem, díky které můžeme naši práci více přiblížit široké veřejnosti a ukázat, že pozemkové úpravy jsou důležitým nástrojem nejen v boji proti dopadům nepříznivých klimatických změn, ale i v budování venkova a krajiny,“ říká ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová.
Díky této spolupráci vznikl projekt Voda – Půda – Krajina, který má za úkol tematiku ochrany půdy a vodních zdrojů přiblížit laické veřejnosti. V rámci společného projektu tak vznikají například lektorské programy v expozicích muzea, a to nejen v Praze, ale i na Kačině, v Čáslavi nebo na Ohradě. Na výstavu volně naváže i cyklus přednášek pro veřejnost Voda a půda jako společenské dilema, který v muzeu odstartuje 26. dubna.
Naše voda, ilustrační foto (Lipno z balónu) Naše voda – Nina Havlová
16.4.2018 10.06, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony