20.4.2018 0.45, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Vodárenství na severu Čech budou mít plně pod kontrolou obce
Města a obce na severu Čech budou mít od ledna 2019 vodárenství v regionu plně pod kontrolou. Z provozní společnosti Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK), jejímž výhradním vlastníkem bude od ledna Severočeská vodárenská společnost (SVS), se oddělí servisní společnost, v níž bude mít podíl 25 procent Veolia.
Nový model fungování vodárenství v regionu po valné hromadě představilo novinářům vedení SVS.
Akcionáři SVS, kterými je 458 měst a obcí v Ústeckém a Libereckém kraji, loni schválili odkoupení padesátiprocentního podílu ve SčVK od Veolie za 1,94 miliardy korun. Města a obce na severu Čech jsou mezi prvními v České republice, které převezmou od soukromé společnosti provozování infrastruktury zpět pod svou kontrolu.
Veolia s odkupem akcií souhlasila pouze s podmínkou, že bude dál nějakým způsobem ve vodárenství na severu Čech přítomna. Spolupráce s Veolií v novém modelu bude podle ředitele SVS Bronislava Špičáka v úplně jiném režimu, než tomu bylo doposud. „Veolia bude v nové struktuře figurovat pouze na úrovni servisní a s minoritním podílem 25 procent. Nový model přináší pro SVS zásadní výhodu – odměna za poskytování servisních služeb se bude odvíjet přímo od efektivity, a to při garantovaném výkonu pro SVS,“ uvedl Špičák. Kontrolu nad výběrem vodného a stočného budou mít plně pod kontrolou města a obce.
Transformaci dnes podpořilo téměř 98 procent přítomných akcionářů. „Vnímáme to jako silný mandát pro dokončení projektu,“ uvedl předseda představenstva Tomáš Indra. Změny se nedotknout odběratelů a nebudou mít vliv na cenu vody. Zachována zůstanou všechna pracovní místa v SčVK.
Veolia bude moci vlastnit čtvrtinový podíl v nové servisní společnosti do roku 2030, poté bude mít SVS přednostní právo na zpětné odkoupení tohoto podílu.
S Veolií se Severočeská vodárenská společnost bude vypořádávat na přelomu let 2018 a 2019. Náklady na odkup padesátiprocentního podílu v SčVK uhradí SVS z fondu, který k tomu účelu před lety vytvořila, z prodeje podílů ve společnostech, kde nevlastní infrastrukturu, a menší polovinu transakce pokryje úvěr.
Akcionáři SVS se sejdou ještě jednou v červnu, kdy na valné hromadě budou schvalovat hospodářské výsledky za loňský rok. Indra už dříve řekl, že vedení SVS bude hledat cestu, jak snížit cenu vody, která je téměř nejvyšší v celé republice. Prostor je podle ředitele SVS Bronislava Špičáka v nákladech, které odvádí SVS na poplatcích státu a tvoří zhruba třetinu celkové ceny vody. Intenzita obnovy majetku se podle něj snižovat nebude. SVS je lídrem na vodárenském trhu v České republice, hodnota majetku je 109 miliard korun.
Zdroj: ČTK
20.4.2018 0.45, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace