23.4.2018 14.05, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Poslanci zmařili návrh vodáků na lepší podmínky vodní turistiky a sportu
Poslanecká sněmovna hlasy ANO, SPD a ČSSD zamítla návrh změny vodního zákona, který by umožnil vodákům na turisticky vyhledávaných řekách zlepšení podmínek pod jezy. Připomíná to jménem vodáckých organizací Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany.
Vodáci se podle Ptáčka často setkávají na řekách s natolik nízkými průtoky pod jezy, že je úsek neprůjezdný. Přitom se vodní turistice věnuje 670 000 vodáků ročně a z hlediska financí generuje miliardové obraty. Tato aktivita už dávno není jen zábavou několika lidí, ale živí podstatně více podnikatelů, než malé vodní elektrárny (půjčovny, výrobce, cestovní kanceláře, kempy, restaurace, …). „Vodní turistika je národním fenoménem a jsme unikátem v celé Evropě,“ konstatuje Ptáček. Jenže podpora ze strany legislativy je podle něj minimální, spíše naopak. Jsou upřednostňovány zájmy jednotlivců místo podpory statisíců lidí, rekreace, sportu a turistiky. Situace je obdobná, jako kdyby na každé cyklostezce byla řada míst, kde musí cyklista slézt z kola a nést ho stovky metrů obtížně průchodným terénem.
Vodácké a turistické organizace Junák – český skaut, Klub českých turistů, Svaz vodáků ČR a Český svaz kanoistů s členskou základnou 100 000 lidí se proto pokusily v rámci novely vodní zákona oslovit poslance, aby rekreační plavbu v zákonu podpořili. Chtěli zohlednit vodní turistiku jen v době letní sezóny po dobu 4 měsíců a jen v rámci denní doby tak, že bude možné pod jezem dále pokračovat a nenaruší se tak vodní cesta. Pomohlo by to jak vodákům, tak i ekologické funkci řeky. Čím více vody v řece zůstane, tím lépe pro vodní živočichy obzvláště v době sucha. Odvedená voda z koryta stovky metrů i někdy v délce několika km může představovat vážný ekologický problém. „Stanovený minimální průtok by tak neměl preferovat jednoho zájemce o odběr povrchové vody, ale měl by zohlednit i další zájmy spojené s řekou,“ myslí si Ptáček.
Většina stran (ODS, Piráti, KDU, STAN, KSČM, TOP 09) se rozhodla všemi poslanci návrh podpořit, ale chybělo jen 11 hlasů, aby byl pozměňovací návrh přijat. Proti hlasovalo ANO, SPD a ČSSD. „Přitom ČSSD podporu tomuto veřejnému zájmu předem přislíbila, ale nakonec se její poslanci buď zdrželi, nebo hlasovali proti. Vodáci se tak budou muset spokojit s tím, že suché řeky jsou normou a že statisíce lidí budou i nadále tahat své lodě prázdnými koryty našich krásných řek. Opět zvítězila politika místo zdravého rozumu a veřejného zájmu,“ uvádí ve společné tiskové zprávě svazů Ptáček.
Vodácké a turistické svazy včetně neorganizovaných vodáků uvažují ještě nad oslovením jednotlivých senátorů, aby rekreace a sport v rámci vodáctví a vodní turistiky nezůstal jen ve vzpomínkách lidí.
Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
23.4.2018 14.05, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy