24.4.2018 11.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině
Tipy na vodní výlety: Zatopené lomy a lůmky ve středních Čechách
Mezi drobné vodní plochy zachycující vodu v krajině patří také bezpočet někdejších malých lomů a lůmků, dnes označované jako přírodní památky. Řada z nich se nachází v blízkém okolí hlavního města, a výlet k nim, stejně jako redakce portálu Naše voda, si můžete udělat i vy. Foto – klikni zde!
První z možností je Lom Na Plachtě, který je přírodní památkou od roku 1990. Jde o (bohužel stále více vysychající) jezírko na místě bývalého zatopeného žulového lomu se vzácnými obojživelníky a květenou. V odtěžených žulových jamách se zachytávala voda a tyto tůňky se následně staly domovem velkého počtu zajímavých živočichů. Z nich nejzajímavější je zřejmě kuňka ohnivá, kterou lze v jarních měsících nejen slyšet, ale při troše štěstí i vidět, vyskytuje se zde ale i skokan, rosnička zelená, užovka obojková a různé druhy ještěrek. Lom se nachází u Třebohostic ve vrchu s vrcholem v nadmořské výšce 391 m, kde je také vojenský bunkr. V nedalekém lese lze v jarních měsících nasbírat lesní pažitku jako ingredienci k doma připravovaným pokrmům.
Hned několik zatopených lůmků najdeme také v blízkosti obce Přišimasy, v rámci naučné stezky na území přírodní památky Klepec. Naučná stezka začíná i končí v obci. Přírodní památka se skládá ze dvou částí: Klepec I a Klepec II (rozloha cca 5,39 hektarů). V lokalitě se nachází několik bizarních žulových kamenných útvarů, které vznikly v důsledku selektivní eroze. Některé útvary jsou pojmenovány: Slouha (Klepec I; výška 7 metrů, šířka 3 metry) a Stoh slámy (největší; výška 4 metry, průměr 8 metrů, váha 420 tun), Šplíchalův kočár a Obří záda (Klepec II). Na území jsou také dva bývalé lomy z 19. století, ve kterých se těžila žula. V lokalitě se vyskytují i chráněné rostliny (bublinatka jižní) a živočichové (pták lejsek šedý, užovka obojková).
Naše voda, foto (Lom Na Plachtě), fotoseriál a video: Naše voda – Nina Havlová
24.4.2018 11.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině