8.7.2018 8.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině
Fotoreportáž: Ptačí park Josefovské louky v červenci 2018
Letošní suché a především teplé počasí se projevilo také na ptačím parku Josefovské louky nedaleko Josefovské pevnosti u Jaroměře. Pro návštěvníky tohoto unikátního biotopu to ale má jednu výhodu – mnohá místa jindy podmáčených luk se dají přejít zcela suchou nohou. Foto – klikni zde!
Na místo dlouhodobého projektu České společnosti ornitologické (ČSO), jehož cílem je návrat mokřadních ptáků na dříve zaplavované louky v nivě Metuje a současně zpřístupnit území lidem a umožnit jim obdivovat krásu přírody, se vydala také redakce portálu Naše voda a zájemcům o návštěvu nabízí aktuální fotoreportáž. Plnou verzi fotoreportáže si můžete prohlédnout na facebookové verzi našeho portálu. Do ptačího parku jsme vyrazili od Josefova, cestou, kde stojí stále rekonstruovaný Poklasní mlýn, za nímž se nachází pastvina divokých koní. Pět hřebečků exmoorských divokých koní vypuštěných počátkem letošního roku, kteří pocházejí z pastevní rezervace v bývalém vojenském prostoru Milovice a kteří mají svou přítomností udržovat prostředí vhodné pro luční mokřadní druhy ptáků, jsme ale neviděli.
Návštěvníkům lokality je obvykle doporučován vstup od obce Starý Ples, okruh po Josefovských loukách je v takovém případě dlouhý zhruba 2,3 kilometru a tvoří jej 11 informačních tabulí přibližujících místní faunu a flóru. I přes vysychající drobné vodní plochy lze na místě spatřit množství ptáků, ale jak již bylo řečeno, nedostatek vláhy se projevuje i zde.
Ptačí park Josefovské louky je tvořen ostrovem nivních luk, které jsou obklopeny vodními toky Staré Metuje, uměle vytvořeného koryta „nové“ Metuje a zregulovaného toku Jasenského potoka. Ten kříží Starou Metuji díky aquaduktu, který byl vybudován již před sto lety jako součást celého zavlažovacího systému zdejších luk. Území se rozkládá na ploše zhruba 70 hektarů, záměrem ornitologů je celé území pro potřeby ptačího parku postupně vykoupit.
Naše voda, dokumentární foto a fotoreportáž: Naše voda – Nina Havlová
8.7.2018 8.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajiněAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě