13.7.2018 14.52, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Toma oživí i letos sedm studánek v sedmi krajích ČR
V sedmi krajích České republiky už vědí, která studánka se u nich dočká obnovy v rámci projektu Toma „Živé studánky“. Informoval o tom dnes Martin Stanko, mediátor projektu „Živé studánky“.
Fanoušci jednotlivých míst podle jeho údajů mezi sebou soupeřili až do posledního dne internetového hlasování. Nejvíc hlasů ze všech osmnácti zúčastněných studánek nakonec od veřejnosti získala studánka v osadě Údolí u Nových Hradů na Českobudějovicku, celkem 971. Velkou podporu měla také studánka Pod Zelenou horou nedaleko obce Klášter u Nepomuku nebo studánka v městském lese na okraji Jablunkova na Frýdecko-Místecku. Nejnapínavější hlasování se odehrálo v Jihočeském a Pardubickém kraji. Podrobné výsledky hlasování jsou k dispozici na webu www.zivestudanky.cz.
Studánky nechá na své náklady opravit výrobce balených vod Toma, s vlastníky všech studánek se na případné obnově dohodl už předem. Hlasování o nejpotřebnější studánky ve vybraných krajích letos uspořádal již podruhé. „Tímto projektem jsme chtěli přitáhnout pozornost veřejnosti ke studánkám a přírodě obecně. Na průběhu hlasování bylo vidět, že lidem skutečně záleží na tom, co se s přírodou a studánkami děje. Navíc se díky této aktivitě na mnoha místech stmelily místní komunity, a to nás také moc těší,“ poznamenal Michal Vávřil, marketingový manažer značky Toma.
V loňském roce lidé rozhodli například o renovaci studánky nedaleko obce Květnice v západní části Škvorecké obory u středočeských Úval nebo Černé studánky u Valašského Meziříčí. Jen nedávno byla dokončena obnova Barochovy studánky u obce Prameny na Chebsku. „Projektem Živé studánky žila v průběhu hlasování celá naše obec. Pro naši studánku hlasoval skoro každý, senioři si kvůli tomu dokonce zakládali e-mailové adresy, které používají dodnes. Lidé posílali k prameni i návštěvníky a vyzývali je k hlasování. Z opravy studánky jsme nadšení. Její návštěvnost je obrovská,“ popisuje starostka obce Prameny Michala Málková.
Toma, která stáčí vodu z pramene v přírodní rezervaci Adršpašsko-teplických skal, se projektem hlásí k ochraně vody v přírodě a vyzývá i veřejnost, aby se nad tématem zamyslela. „Tím, že obnovujeme i další vodní zdroje ve volné přírodě, se chceme přírodě odvděčit za to, že nám na Broumovsku dává jednu z nejčistších vod ve střední Evropě. Cítíme to jako naši povinnost,“ vysvětlil Michal Vávřil.
Přehled vybraných studánek pro rok 2018:
Jihočeský kraj: Studánka v osadě Údolí u Nových Hradů, 971 hlasů
Studánka v osadě Údolí u Nových hradů na Českobudějovicku má dlouhou historii. Kdysi stála u jejího pramene kaple z konce 18. století, tu však zchátralou v 70. letech 20. století zbořili. Zůstala zde jen velká Jetzkova lípa, která byla vyhlášena jako památný strom. Nyní chrání pramen cihlová zídka s dřevěnou stříškou. Samotná studánka je kamenná, krytá uzavíratelným dřevěným přístřeškem. Leží asi dvacet metrů od pramene. Na místo se dříve scházela procesí a zastavovali se u ní poutníci při cestě na Dobrou Vodu. Voda ze studánky byla pokládána za léčivou a prospěšnou hlavně očím. Nyní se u ní zastavují místní chataři a chalupáři, turisté a cyklisté. Nachází se asi 15 metrů západně od silnice Nové Hrady – Horní Stropnice, 40 metrů severně od autobusové zastávky Tereziino údolí. Poblíž studánky začíná naučná stezka pátera Bonfilia a půl kilometru odsud leží turisty hojně navštěvované Terčino údolí. Studánka i pramen potřebují novou střechu a také trubka, která vede vodu od pramene do studánky, volá po výměně. Ušlí pocestní by určitě ocenili také lavičku.
Pardubický kraj: U Silnice, 796 hlasů
Prakticky neupravená studánka U Silnice v katastru Řikovic u Litomyšle na Svitavsku se nachází v listnatém lese poblíž rybníka Višňáry. Potřebuje vyčistit a upravit odtok, vybudovat přístupovou cestu a zkulturnit okolí. To vše se musí odehrát bez většího poškození místních stromů a keřů. Kousek odsud u rybníka Višňáry stojí také malá, ale kouzelná osada čítající osm adres. Mezi nimi je třeba malý unikátní mlýn s původním strojním zařízením.
Moravskoslezský kraj: Studánka v městském lese, 789 hlasů
Studánka v městském lese na okraji Jablunkova na Frýdecko-Místecku pramení pod kořeny velkého stromu. Naučná stezka sem přivádí stovky až tisíce lidí, místních i turistů. Naopak stálý obyvatel je tu mlok skvrnitý. Ke studánce by bylo potřeba vybudovat přístupové schody, upravit odtok a zpevnit okolí. Betonová jímka by také byla hezčí obložená přírodním materiálem. V lokalitě by bylo dost prostoru i pro posezení, kde by si unavení kolemjdoucí mohli odpočinout.
Plzeňský kraj: Pod Zelenou horou, 725 hlasů
Studánka Pod Zelenou horou se nachází v oblíbené poutní oblasti na jihu Plzeňska v katastru obce Klášter u Nepomuka. Leží mezi řekou Úslavou a nezpevněnou cestou, která vede od hráze Klášterského rybníka. Studánka má poměrně vydatný pramen a je vydlážděná žulovými kameny. Potřebovala by vyčistit, upravit odtok a hlavně zastřešit, aby do ní nepadalo listí. Nedaleko pramene stojí hojně navštěvovaný zámek Zelená hora a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Dlouho před tím, než místo získalo tento církevní charakter, obývali Zelenou horu Keltové. Dnes vede přes kopec naučná stezka, která o tom všem vypráví cestou z Nepomuku, kolem zámku, do obce Klášter a zpět do Nepomuku.
Ústecký kraj: Na Potocích, 268 hlasů
Studánka Na Potocích se nachází v katastru místní části Dolní Chřibská na Děčínsku. V lese v národním parku kousek za místním domovem důchodců vyvěrá ve svahu pod pískovcovými skalami. Aktuálně je v dezolátním stavu a potřebuje celkovou rekonstrukci, která bude zahrnovat novou podezdívku, úpravu odtoku vody a vybudování zastřešení. Samotné město Chřibská se skládá ze čtyř kdysi samostatných obcí a svou rozlohou zasahuje na území Chráněné krajinné oblasti Lužické hory, Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce a Národního parku České Švýcarsko.
Olomoucký kraj: Svatá voda, 180 hlasů
Studánka Svatá voda se nachází v katastru obce Drahanovice u pěšiny v údolí potoka nedaleko přírodního parku. Místo je to prostinké, ale voda by tu podle pověstí měla být léčivá. Asi půl kilometru východně odsud vede zelená turistická značka z obce Kníničky k rozhledně na nedalekém kopci Velký Kosíř. Stejnojmenný místní přírodní park je chráněná lokalita. Velký Kosíř je nejvyšším vrcholem Hané. Protože je však Haná kraj rovinatý (vtipálkové o ní říkají, že nejvyšší strom je zde řepa), stačí Velkému Kosíři k prvenství výška pouhých 442 metrů nad mořem. Samotná studánka je položená 284 metrů nad mořem.
Vysočina: Pod Pastouškou, 154 hlasů
Studánka Pod Pastouškou vyvěrá u vesničky Cyrilov v katastru obce Horní Bory na Žďársku. Nachází se asi 100 metrů jižně od polní cesty, která vede z Cyrilova směrem na Jívoví. Na rozhraní lesa a louky ji lze poznat podle betonové skruže s odnímatelným zastřešením. Vydatný pramen, který napájí místní rybníky Na hádce a Mastník by potřeboval nahradit horní skruž a zastřešit. Z polní cesty by bylo užitečné vybudovat lepší označený přístup. V 80. letech sloužila studánka jako zdroj pitné vody dětem z dětských táborů poblíž.
Fotografie všech zúčastněných studánek jsou ke stažení na dropboxu: https://www.dropbox.com/sh/lhdu49mjurp842o/AADSanePQpAeKuWHhkFBZoJAa?dl=0
Naše voda, ilustrační foto (studánka v osadě Údolí u Nových Hradů) autor Martin Stanko
13.7.2018 14.52, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzyAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě