20.7.2018 18.32, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace
Úpravna vody Tlumačov zahájila po rekonstrukci zkušební provoz
Společnost Moravská vodárenská spustila do zkušebního provozu zrekonstruovanou úpravnu vody v Tlumačově na Zlínsku. Její opravy začaly loni v červnu, mají zajistit lepší kvalitu dodávané vody. Stály 80 milionů korun. ČTK to řekla mluvčí společnosti Markéta Bártová.
Rekonstrukce neomezila dodávky vody zákazníkům.
Investice směřovala do doplnění ozonizace a filtrace vody přes aktivní uhlí. Úpravy mají zajistit efektivní odstraňování cizorodých látek z vody, a to včetně pesticidů. Podle generálního ředitele Moravské vodárenské Martina Bernarda už první měření prokázala, že šlo o správně utracené peníze. „Nezávislé rozbory akreditovaných laboratoří Zdravotního ústavu potvrdily, že voda z Tlumačova nyní neobsahuje pesticidy v jakémkoli laboratorně měřitelném množství. Jinými slovy, pesticidy ve vodě z Tlumačova nejsou,“ uvedl Bernard.
Rekonstrukce úpravny má podle mluvčí vést také ke zlepšení chuti a vůně dodávané vody, snížení produkce kalu a zvýšení automatizace provozu. Zkušební provoz zařízení potrvá několik měsíců.
Tlumačovská úpravna vody zásobuje pitnou vodou asi 48.800 obyvatel, západní polovinu Zlína, místní část krajského města Kudlov, Otrokovice, Napajedla, Tlumačov, Sazovice nebo Spytihněv. Voda je jímána ze studní a hydrogeologických vrtů v Tlumačovském lese a Kvasicích.
Moravská vodárenská investovala do tlumačovské úpravny vody nad rámec běžného nájemného, které platí společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín. „Nájemné od roku 2004 do roku 2017 činí částku 1,3 miliardy korun,“ uvedla Bártová.
Takzvaný provozní model, kdy se VaK Zlín stará o infrastrukturu, ale provozuje ji Veolia prostřednictvím Moravské vodárenské, kritizují někteří menší akcionáři VaK, mezi nimi města Otrokovice či Fryšták. Vyvolal řadu soudních sporů. VaK vlastní města a obce na Zlínsku, nepatrnou část drží také soukromé osoby. Největším akcionářem je Zlín, který vlastní zhruba 47 procent všech akcií. Zmíněný provozní model má trvat do roku 2034.
Valnou hromadu VaK z roku 2004, která vznik provozního modelu umožnila, označil předloni Vrchní soud v Olomouci za neplatnou. Rozhodčí soud však nedávno rozhodl o platnosti smluv, na jejichž základě Moravská vodárenská provozuje vodárenství na Zlínsku. Firma tak nemusí do rukou VaK Zlín vracet majetek, který od nich v roce 2004 odkoupila. Platností smluv se zabývá i zlínský okresní soud, platnost současného modelu by měl řešit i olomoucký okresní soud. Vodné a stočné na Zlínsku letos zlevnilo, lidé platí za metr krychlový vody 85,71 koruny včetně DPH, loni to bylo 86,71 koruny.
Zdroj: ČTK
20.7.2018 18.32, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizaceAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě