26.7.2018 14.15, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy
Stíhání kvůli kontaminované vodě v Dejvicích bude pokračovat
Pražský městský soud zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání dvojice zaměstnanců Pražských vodovodů a kanalizací, které obžaloba viní z nedbalostního obecného ohrožení kvůli kontaminaci vody v Dejvicích a Bubenči. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí soudu Markéta Puci s tím, že obvodní soud nyní bude muset obžalobu projednat.
Kvůli vodě znečištěné bakteriemi a viry onemocněly v roce 2015 více než čtyři tisíce lidí. „Městský soud rozhodl v neveřejném zasedání konaném 12. července. Vyhověl stížnosti státního zástupce proti květnovému usnesení Obvodního soudu pro Prahu 6, který zastavil trestní stíhání obou obžalovaných. Soudu prvního stupně se ukládá, aby o věci znovu jednal a rozhodl,“ sdělila Puci.
Dejvice a Bubeneč zůstaly bez pitné vody od 24. do 28. května 2015. Požití kontaminované vody způsobilo zdravotní problémy nejméně 5100 lidem, 33 z nich skončilo kvůli střevním potížím v nemocnici. Hygienici poté nařídili plošné očkování dětí do 15 let proti žloutence typu A. Obžalobu na dva zaměstnance Pražských vodovodů a kanalizací – tehdejšího vedoucího střediska provozu sítí Otakara Mrkvu a technoložku Pavlu Dobrou – podalo státní zastupitelství letos v dubnu. Hrozí jim až pětileté vězení nebo zákaz činnosti. Státní zástupce tvrdí, že dvojice porušila důležitou povinnost vyplývající z jejího zaměstnání. „V důsledku jejich rozhodnutí došlo ke kontaminaci sítě s pitnou vodou (…) vodou obsahující koliformní bakterie Escherichia coli a noroviry, která do opravovaného vodovodního řadu natekla jeho prasklinou, o jejíž existenci obvinění nevěděli,“ napsal v obžalobě, kterou ČTK získala.
Kontaminaci předcházela oprava vodovodního řadu pocházejícího z roku 1960. Mrkvovi obžaloba vyčítá konkrétně to, že před připojením potrubí zpět do distribuční sítě nezajistil kvalitní propláchnutí v celé jeho délce. Dobrá pak údajně nenařídila provedení kontrolních laboratorních odběrů pitné vody z opravovaného řadu. Obžaloba zdůrazňuje, že bakterie Escherichia coli mohou u malých dětí a seniorů vyvolat závažnější obtíže kvůli dehydrataci, přičemž působení některých kmenů těchto bakterií může končit i úmrtím. Totéž platí pro působení norovirů na některé seniory. Obvodní soud ani státní zastupitelství nechtěly v květnu komentovat důvod zastavení stíhání. Podle usnesení, které má nyní ČTK k dispozici, dospěl soud po prostudování obžaloby k závěru, že skutek nebyl trestným činem a že neexistuje ani důvod pro postoupení věci do přestupkového řízení.
Soudce Kryštof Nový konkrétně napsal, že k obecnému ohrožení nedošlo, protože nehrozilo vydání lidí v nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví. „Ani u jedné z osob totiž nebylo prokázáno, že by tato těžká újma na zdraví nastala, potažmo vůbec hrozila,“ podotkl. Podle soudce ze spisu vyplývá, že kmeny bakterií, které mohou způsobit úmrtí, v kontaminované vodě přítomny nebyly. „Bakterie a noroviry nebyly způsobilé vyvolat těžkou újmu u lidí, a je tak doslova pouhou spekulací obžaloby, že by za určitých nastalých skutečností hypoteticky v určitých případech těžkou újmu způsobit mohly,“ konstatoval.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
26.7.2018 14.15, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy
Aktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě