26.7.2018 14.16, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy
V Moravském Krumlově uhynuly v řece stovky ryb, zřejmě se udusily
Stovky ryb uhynuly v řece Rokytná v Moravském Krumlově na Znojemsku. ČTK to dnes řekl vedoucí odboru životního prostředí moravskokrumlovské radnice Kamil Raboň.
Podle předběžných výsledků rozboru vody byl příčinou úhynu nedostatek kyslíku v řece. Ačkoli předběžně zástupce městského úřadu nepředpokládá, že by ryby uhynuly cizím zaviněním, je celá situace předmětem správního řízení. „Ve středu odpoledne nás na menší úhyn ryb upozornil rybář. Kontaktovali jsme rybáře, aby je odklidili, ti však na místě zjistili, že jde o úhyn mnohem větší,“ uvedl Raboň. Uhynulých ryb v řece Rokytná jsou podle něj stovky, jde o kilometrový úsek řeky pod moravskokrumlovským zámkem. Na místo přijeli i specialisté z hasičského záchranného sboru z Tišnova a odebrali vzorky vody. Podle předběžných výsledků byl příčinou úhynu nedostatek kyslíku v řece. Odpoledne by rybáři i dobrovolní hasiči měli uhynulé ryby odklidit a odvézt je do kafilerie.
Horké a suché počasí představuje pro vodní živočichy velké riziko, protože hladina vody je ve všech tocích velmi nízká a nejhorší situace je právě na menších tocích, jak ČTK řekl Petr Chmelař z Povodí Moravy. „Sucho máme momentálně na čtvrtině měřicích stanic, ale začíná se opět šířit a nejvíce vidět je to na malých vodních tocích, jako je právě Rokytná, Litava, Moravská Sázava, Třebůvka nebo Želetavka. Na těchto tocích voda v některých oblastech klesá pod měřitelnou úroveň,“ řekl Chmelař.
Při malém množství vody se na její kvalitě více podepisuje znečištění, jehož koncentrace stoupá a vede k úbytku kyslíku ve vodě. „Stejně tak vysoké teploty a působení slunce vedou k rychlému prohřátí vodního sloupce až ke dnu a to způsobuje další úbytek kyslíku. Podmínky pro vodní živočichy jsou tak velmi obtížné,“ doplnil mluvčí Povodí Moravy.
V první půlce července uhynulo odhadem 1,2 tuny ryb v Berounce za Plzní. I zde se ryby nejspíš udusily. Podobný masivní úhyn nastal v létě opakovaně za podobné situace – po prudkém dešti, který následoval po dlouhém suchu a horku. V řece byl v kritickém místě téměř úplně odčerpaný kyslík, řekl ČTK rybářský hospodář Jaroslav Vogl. Zatímco v minulých letech ryby uhynuly v nadjezí v Bukovci na okraji Plzně, nyní byl úhyn dál po proudu mezi Bukovcem a Dolany, uvedl technik Českého rybářského svazu Petr Dimitrov.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
26.7.2018 14.16, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzyAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě