28.4.2012 10.38, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Statistiky a kauzy
Šok: Konzumace ryb obsahující omega-3 mastné kyseliny srdci nepomáhá
Nejméně tři desítky let jsou mastným kyselinám připisovány léčivé účinky, a za ty nejvhodnější na srdce jsou považovány ty živočišného původu. Jak ale uvádí populárně- vědecký server osel.cz, vědci v rozporu se všeobecným míněním jejich léčebný efekt na ochabující srdce nepotvrdili.
Dopusud se mělo za to, že omega-3 mastné kyseliny z rybího tuku, včetně eikosapentaenové (EPA) a dokosahexaenové (DHA), účinkují jak v prevenci infarktu, tak i mrtvice mozkové a že léčí mnohé z dalších neduhů kardiaků.Svého času bylo na toto téma tolik publikací, že sdružení odborníků na choroby srdce (American Heart Association) doporučilo brát rybí olej preventivně, přičemž tak mají činit jak ti, kteří si s kardiovaskulárními chorobami již něco začali, tak i zcela zdraví jedinci. Doporučení bylo přijato i přesto, že mechanismus, který by za žádoucími účinky omega-3 kyselin měl stát, znám není.
Čtyři vědci z Penn State College of Medicine se proto rozhodli, že účinek omega-3 mastných kyselin prověří. Jeden z parametrů, kde se prospěšnost EPA a DHA automaticky předpokládá, je zlepšování srdeční diastolické dysfunkce. To je problém zejména pro starší lidi, například při ischemii myokardu, komplikacích s chlopněmi po chřipce, a nebo v případě hypertoniků. Principem problémů je, že se komora při nezvýšeném tlaku v levé síni špatně plní, a srdce tak nezajišťuje dostatečný tepový objem. Zprvu se to projevuje jen tak, že se při námaze těžce dýchá. Později se přidává dušnost klidová s otokem plic, což je následek aktivace kompenzačních mechanismů, které zvyšují plicní žilní tlak. Statistika praví, že diastolické dysfunkce levé komory je příčinou srdečního selhání ve 30 – 40 procentech všech případů.
Pokus pensylvánských výzkumníků spočíval v ověření, zda každodenní přídavek omega-3 kyselin se na zlepšení stavu srdce s náběhem na diastolickou dysfunkci skutečně nějak projeví. Ani po třech měsících se ale žádného léčebného efektu nedobrali. Do závěru odborného sdělení tak napsali větu: „Doplněk omega-3 mastných kyselin starším osobám srdeční diastolickou funkci nezlepšuje.“ Mezi kardiology a odborníky na dietetiku to způsobilo značné rozpaky a autoři byli pozváni, aby o své práci referovali na odborné konferenci zaměřené na experimentální biologii, která se právě koná v San Diegu. Zhruba čtrnáct tisíc účastníků akce si tento týden vyslechlo podrobnosti pokusu. Nešlo v něm o nikterak velký soubor pacientů, pouze jedenáct osob. O to lepší byl ale jejich výběr.
Téměř polovinu tvořily ženy a všichni byli „zdraví pacienti“, u nichž se začínaly projevovat příznaky stárnutí doprovázené počínajícím diastolickým selháváním. Jejich věkový průměr byl 66 let, měli sníženou poddajnost srdečních stěn a ztížené plnění levé komory během diastoly s takzvaným poklesem rychlosti relaxace. Jejich slábnoucí srdce se začínalo projevovat příznaky dušnosti a únavou při fyzické aktivitě,typickými známkami, které často bývají předzvěstí srdečního selhání. Problémy spojené s diastolickou dysfunkcí patří v USA k těm nejčastějším a také nejnákladnějším zdravotním komplikacím. Odhaduje se, že daňové poplatníky přijdou na desítky miliard dolarů.
Srdce pokusných dobrovolníků aspirujících na infarkt podrobili na universitním pracovišti těm nejpodrobnějším vyšetřením, včetně nejmodernějších zobrazovacích metod, jakými současná kardiologie vládne. Totéž učinili po jisté době znovu. Ukázalo se, že snaha zlepšit stav dobrovolnic a dobrovolníků léčebnou kůrou spočívající v polykání dvou gramů EPA a jednoho a půl gramu DHA denně, vyšla naprázdno. Přes veškerou dvanáctitýdenní snahu najít sebenepatrnější změnu k lepšímu se to americkým lékařům nepodařilo
Pro laickou veřejnost autoři studie svoje poznatky formulovali opatrněji, a pro media dodali komentář s doporučením, aby posluchači pod dojmem jejich výzkumu nezanevřeli na konzumaci darů moře. Ať už to prý je s omega kyselinami jakkoliv, zdravá a pestrá výživa riziko onemocnění srdce a úmrtnost snižuje. A možná také tak trochu ze soucitu k těm, které léčba s EPA a DHA již stála „majlant“ a žijí v naději, že rybí tuk a omega-3 kyseliny jim pošramocenou diastolickou funkci vylepší, dodávají: „Možná omega-3 kyseliny představují nějaké jiné prospěšnosti, o nichž zatím nevíme.“
Zdroj: www.osel.cz, původní pramen: Zhaohui Gao, Robert P. Feehan, Lawrence I. Sinoway, a Kevin D. Monahan, Penn State College of Medicine
28.4.2012 10.38, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Statistiky a kauzyAktuality
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Do vodohospodářské infrastruktury Ostrava investovala přes 800 mil.
Akt. 22.11.2024 15.20Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě