11.9.2018 7.29, Rubrika: Přehrady a vodní díla
V přehradách je dostatek pitné vody na několik let
I když hladiny vodních nádrží kvůli počasí stále klesají, kohoutky v domácnostech nevyschnou. Připomíná to severočeská mutace deníku Mladá fronta DNES s tím, že nádrže jsou vymyšlené tak, aby i dlouhé sucho zvládly.
„Pitné vody je stále dost, odběry jsou v takové úrovni, že nezpůsobují problémy. Nádrže jsou vymyšlené a postavené tak, že dokážou zásobovat obyvatelstvo vodou dlouhodobě,“ říká Jan Svejkovský, mluvčí Povodí Ohře, které má vodní díla v kraji na starosti. Speciálně Přísečnice je tzv. víceletá nádrž, zvládne i více suchých let za sebou. „Nyní máme již pátou suchou sezonu v řadě, hladina se ale vždy na jaře doplnila, nebyl problém a v nejbližším období v tomto smyslu ani problém nevidím,“ ujišťuje Svejkovský.
Málo vody je v současné době i na Nechranické přehradě, kde Povodí Ohře opravuje krajní pole bezpečnostního přelivu. „Přítoky do Nechranic jsou natolik nízké, že by hladina klesala, i kdyby práce neprobíhaly. Musíme garantovat průtok pod vodním dílem,“ uvádí mluvčí s tím, že Nechranice teď vypouštějí každou vteřinu zhruba o 5 tisíc litrů vody více, než do nádrže přiteče.
Výšku hladiny v Ohři hlídá i elektrárenský gigant ČEZ, který provozuje malou vodní elektrárnu (MVE) Želina u Kadaně. „Velké původní Francisovy turbíny se vždy při nízkém průtoku odstavují, jinak by se všechna voda nad jezem odvedla do elektrárny, Ohře by se od jezu až k ní v podstatě vysušila a voda by se do koryta vracela po průchodu turbínami zase až za elektrárnou. Malé vírové turbíny jsou ale stavěny právě na využití nízkých průtoků a hladin, ty mohou být v provozu stále,“ přibližuje provoz Želiny mluvčí skupiny ČEZ Ota Schnepp. S nízkým průtokem podle něj nemá ČEZ potíže ani na vodní elektrárně Střekov na Labi v Ústí. Průtok vody v Labi je teď kolem 70 m3/s. Loni byl kolem 100 kubíků. „Minimální průtok, který elektrárna potřebuje, se pohybuje kolem 15 až 20 m3/s. Tento stav ale ještě nikdy nenastal,“ poznamenal Schnepp.
Úplně nejníž je teď hladina na přehradě Janov nad Litvínovem. Je až o 30 metrů níž než běžně. „Tam je to ale způsobené tím, že chystáme doplnění injektáže a musela se upustit hladina,“ říká Svejkovský. Jakkoli nedostatek pitné vody v kraji nehrozí, i vodohospodáři registrují, že v krajině je vody málo. Na některých místech proto stále platí zákaz odběru povrchových vod třeba k zalévání zahrad.
O tom, jak bude vypadat situace v dalších letech, zatím vodohospodáři nechtějí spekulovat. „Jak rychle se podaří nejen Nechranice, ale i ostatní vodní díla znovu naplnit, bude záležet na podzimních deštích a hlavně na velikosti sněhové pokrývky v zimě,“ dodává Svejkovský.
Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – severní Čechy, ilustrační foto (Nechranice) Naše voda – Nina Havlová
11.9.2018 7.29, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla