18.9.2018 16.09, Rubrika: Přehrady a vodní díla
Miliony do vodní soustavy na Rakovnicku
Vodohospodářské sdružení obcí Rakovnicka (VSOR) hledá cesty, jak v budoucnu zajistit dostatečné vodní zdroje, aby v krizích zásobování obyvatelstva neselhalo. Jak totiž připomíná středočeská mutace deníku Mladá fronta DNES, Rakovnicko patří k nejsušším oblastem v zemi.
Naštěstí ani v nejvytíženějším období nezasáhla rakovnickou soustavu žádná havárie, takže vodohospodáři zásobování zvládli. „Problémy jsme měli v obcích, kde je jen lokální zdroj. Tam jsme museli zavážet vodojemy cisternou. Nejhůře na tom byl tradičně Nový Dvůr u Řeřich, kde jsme v jednom srpnovém víkendu zaváželi hned čtyřikrát,“ poznamenal Hynek Kloboučník, ředitel společnosti Ravos, která na Rakovnicku provozuje vodohospodářskou infrastrukturu. Až do poloviny listopadu proto v Novém Dvoře platí omezení odběru vody.
Poprvé od roku 2004 poklesly, byť jen mírně, hladiny zdrojů v prameništi Rakovnického potoka. „Jedná se o deset vrtů v údolí mezi Senomaty a Rakovníkem, které jsou osmdesát metrů hluboké. To, že v nich hladina nyní poklesla, je spíše signálem pro vodohospodáře, že se něco děje,“ vysvětluje předseda VSOR a starosta Senomat Tomáš Valer s tím, že lidí se tato změna nijak nedotkne. „Srážková voda má na cestě do podzemních vrstev v prameništi zpoždění. To znamená, že nyní region využívá lepších srážkových časů z minulosti a současné sucho se projeví třeba za tři za pět let,“ dodal Valer.
Výraznou pomoc by pro Rakovník a okolí mohlo znamenat obnovení lišanského prameniště na sever od města. „Za minulého režimu se zdroj u Lišanského potoka využíval, ale pak se od toho kvůli vysokému obsahu manganu upustilo. Teď se k němu vracíme. Podle studií by v něm mělo být zhruba deset až patnáct vteřinových litrů,“ podotkl senomatský starosta s tím, že hlavní zdroje v údolí Rakovnického potoka dávají asi padesát litrů za vteřinu.
Pro napojení lišanského prameniště na rakovnickou soustavu bude nutné obnovit zchátralé vodovodní potrubí a v rakovnickém vodojemu Antonín je potřeba vystavět novou úpravnu vody. „To vše má podle odhadu stát asi 33 milionů korun. Budeme stavět v příštím a přespříštím roce a chceme získat podporu z ministerstva zemědělství,“ konstatoval Valer.
Podle studie, kterou si VSOR nechal zpracovat, by ovšem už kolem roku 2035 Rakovnicku zdroje znovu nemusely stačit. Proto obce plánují, že se také rakovnická soustava přes Jesenici propojí na severočeskou vodárenskou soustavu. „Propojení lokálních vodárenských soustav s velkými systémy doporučuje i vláda jako řešení budoucího problému s pitnou vodou,“ konstatoval Valer.
Spojení Rakovníka s Jesenicí a severem bude stát desítky milionů korun. Projekt, respektive studie proveditelnosti, by měl být hotový už během měsíce. I na něj bude VSOR žádat stát o finanční podporu. Na přivaděč by se pak následně mohly připojit i další obce mimo sdružení. „Určitě jsou obce, které řeší nedostatek vody. Například se nově na rakovnickou soustavu připojila obec Hvozd ležící na jih od města a připravujeme projekty na napojení obcí Malinová, Krakov, Krakovec,“ prozradil Valer.
Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – střední Čechy, ilustrační foto (vizualizace plánované malé vodní nádrže Senomaty) Naše voda – Nina Havlová
18.9.2018 16.09, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy