3.5.2012 9.52, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Cvikov postavil protipovodňový val bez povolení, musí ho přebudovat
Dvě mouchy jednou ranou se vloni podařilo zabít představitelům Cvikova, když vymysleli efektivní způsob použití vytěženého bahna z Boberského potoka. Jak ale informuje liberecká mutace deníku.cz, představitelé Cvikova záměr vybudovat val nikomu neoznámili.
Povodí Ohře nechalo ze dna vodního toku vybagrovat po povodních v srpnu 2010, které Cvikov zasáhly nebývalou silou a sediment pak nechali představitelé města nakupit na místě historického povodňového valu na městských pozemcích. Podařilo se jim tak ochránit před velkou vodou několik domků, které v blízkosti valu stojí. Háček je však v tom, že stavbu představitelé města nikomu neoznámili. Udělal to za ně však jeden z místních a město muselo s novým projektem zpětně žádat o dodatečné povolení. Ten pak počítá s daleko rozsáhlejšími úpravami terénu, než ke kterým už došlo.
„O val jsem usiloval mnoho let. Sám jsem se to, co zbylo z původního, snažil zpevňovat s kolečkem hlíny, ale nemohl jsem na to stačit. Jsem velmi rád, že představitele města napadlo sediment z potoka použít na obnovení valu. Ochrání mě to tak před povodněmi,“ řekl Jaromír Lešinger, který bydlí ve Cvikově nedaleko obnoveného valu a jehož velká voda ohrožuje nejvíce. A byl to právě on, který přišel na to, že v mokřinách nedaleko jeho domu býval kdysi povodňový val. Jaromír Lešinger se pak od konce devadesátých let, kdy ho velká voda vyšplouchla poprvé, začal na městském úřadě ptát na protipovodňová opatření v té části Cvikova, ve které bydlí. Po srpnu 2010, kdy mu voda doslova protékala domem, se mu pak špatně spalo při každém větším dešti.
„Celou stavbu jsme vybudovali v dobré víře, že se nám tím podaří především ochránit obyvatele před povodněmi,“ podotkla starostka Cvikova Šárka Jakobi. Tu doplnil stavební a investiční technik města Petr Vrabec. „Během navážení hlíny se nám bohužel do cesty dostalo několik stromů, které jsme zasypali a které tak pravděpodobně nepřežijí. Kvůli žádosti o dodatečné povolení stavby jsme si nechali na protipovodňový val vypracovat projekt. A v něm se kromě jiného počítá s vykácením více než dvaceti stromů, s rozšířením valu a jeho zpevněním kamenivem. Vybudovat musíme také propustní zařízení. Náklady na jeho stavbu projektant vyčíslil na více než milion korun,“ upřesnil Vrabec.
Podle zjištění Českolipského deníku se odbor životního prostředí v Novém Boru začal protipovodňovým valem ve Cvikově zabývat v květnu 2011. Upozornil jej na něj občan, který si všiml zvýšeného nánosu zeminy. Po šetření na místě pak úřady vyzvaly představitele města k tomu, aby předložili projektovou dokumentaci. Na základě té pak úředníci posoudí, zda je možné stavbu dodatečně povolit. Projekt na městském úřadě v Novém Boru spolu se žádostí o dodatečné povolení stavby dostali na začátku dubna. Než však Cvikovští budou moci povolení získat, musí mít ke stavbě souhlas ještě Povodí Ohře a správy CHKO Lužické hory, ve které město leží.
„My jsme proti valu nikdy nic neměli, protipovodňový efekt je v tomto případě důležitější, než několik stromů, které kvůli němu už nebudou. Ke konečnému stanovisku ale potřebujeme vidět, jak podle projektu bude val ve finální podobě vypadat. Navíc by měl projekt zaručit, že val bude stabilní a opravdu bude plnit svou ochrannou funkci. A také je samozřejmě potřeba, aby stavba byla v souladu se zákonem,“ doplnil vedoucí správy CHKO Lužické hory Tomáš Besta.“
Zdroj:http://www.denik.cz/liberecky-kraj
3.5.2012 9.52, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Aktuality
Dobrovolní hasiči z Jílového u Prahy mají novou hasičskou zbrojnici
Akt. 27.11.2024 13.56Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Perspektivy původní populace tisu červeného v širší oblasti Podyjí
Akt. 27.11.2024 13.55Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě